Hírek

Kitörési pont a hatékonyság növelése lehet

A mezőgazdaság digitális átalakulása elkerülhetetlen, kevesebből többet kell termelni a jövőben. Sürgető kihívások előtt állnak a magyar gazdák.

Az idei PREGA Konferencia és Kiállítás az agrárium digitalizációjával kapcsolatos kihívások kérdéseivel foglalkozott. A rendezvény alapvetõ célja, hogy bemutassa azokat a technológiai és informatikai megoldásokat, amelyek felkészítik a magyar gazdálkodókat a változásokra – írták közleményükben a szervezõk. Miközben a népesség létszáma folyamatosan növekszik és élelmiszer igénye ezzel párhuzamosan nõ, a mezõgazdasági termelésre egyre kisebb terület áll rendelkezésre. A kitörési pont a hatékonyság növelése lehet. 

Megnyitó beszédében Dr. Feldman Zsolt agrárgazdaságért felelõs helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy a termelés, a termelési környezet pontos, adatszerû megismerése, az adatok gyûjtése, az adatbázisok építése, az automatikus beavatkozásokat és döntéseket támogató alkalmazások fejlesztése és mindezen eszközök integrálása, a digitalizáció nemcsak elemi kényszer, hanem egyben lehetõség is az fejlõdésre, a piaci alkalmazkodásra az agrárágazatban. Hozzátette: Magyarországon az agrárinformatikai, a digitális megoldásokat még csak szigetszerûen és szinte csak a termelésben alkalmazzák, mivel sokszor nincs megfelelõ képességgel és képzettséggel rendelkezõ munkaerõ ezeknek az eszközöknek és technológiáknak a használatára.

Gyõrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke elmondta: "A precíziós gazdálkodás kiemelkedõen fontos szerephez jut az elkövetkezendõ években, hiszen a jövõ mezõgazdaságának alapja az új erõforrások hatékony alkalmazása, a tudásintenzív mezõgazdasági technológiák használata, az energiatakarékos termelés, valamint a folyamatos oktatás és képzés.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kiemelt feladata, hogy megismertesse a gazdálkodókkal a legújabb innovatív technológiákat, módszereket, illetve felhívja a figyelmüket az alkalmazásukkal járó elõnyökre, vagy éppen azon hátrányokra, amiket azzal szenvednek el, ha kimaradnak a használatukból."

 

Dr. John Stafford, az angliai Silsoe Kutatóintézet szakembere, aki a kilencvenes évek óta foglalkozik precíziós gazdálkodással, elõadásában kiemelte, rengeteg adat, információ képzõdik a modern technikákkal. A legfõbb probléma, hogy ebbõl kiszûrjék mi lesz hasznos a gazdáknak, arra kell megoldást találni, hogy ne vesszenek el az információk. Elmondta azt is, hogy a legtöbb európai ország túl lassú az információk feldolgozásában.

A plenáris elõadások után három szekcióban: szántóföldi, kertészeti és állattenyésztési témákban folytatódott a konferencia.

agrotrend.hu  

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook