Állattenyésztés

Gazdálkodás

A halhiány magasra srófolta az árakat

A fogyasztást ösztönző kampány és az ötszázalékos áfa hatására annyira megugrott a hazai kereslet, hogy relatív hiány alakult ki.

A halhús áfájának januári csökkentése még mindig érezteti hatását dacára annak, hogy a termék azóta hiánycikk lett – mondta a Magyar Hírlapnak Lévai Ferenc, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (Mahal)szóvivője. Beszélt arról is, az idei tavasz egyik kellemetlen momentuma a belvíz, így a Dunántúl jó részén egyelőre nem kezdődhet el a halászat.

fotó:MTI

Az európai halászati szervezetek közül elsőként a magyar a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet kapta meg a Földművelésügyi Minisztérium minősítését, amely szakmaközi szervezetként ismerte el a Mahal-t. Lévai Ferenc szóvivő elmondta, az elismerést csak olyan szervezetek kaphatják meg, amelyekben a szakma szinte minden pólusából vannak kereskedők, feldolgozók és termelők.

A végső cél az, hogy a halágazat minden szereplője egy egységes célért dolgozzon, így nem lennének ellentétes érdekek

– tette hozzá.

Lévai Ferenc beszélt arról is, idén tavasszal a halhiány elég magasra srófolta az árakat, ám már régen szerették volna elérni, hogy elmozduljanak az öt-hat évvel ezelőtti árak. Közölte, úgy tűnik, most ez sikerült, hiszen „Magyarországon olyan mértékben fogyott el a hal, hogy relatív halhiány alakult ki”.

A halhús általános forgalmi adójára (áfa) rátérve közölte, a januári csökkentés pozitív hatása továbbra is érzékelhető az ágazatban. „Még nem értük el a tavalyi a bruttó árat, de emellett fontos az is, hogy tisztul és fehéredik az ágazat, amire már nagy szükség volt. Az ötszázalékos áfát mindenki tisztességgel bevallja” – fűzte hozzá Lévai Ferenc.

Kifejtette,

az idei tavasz kellemetlen momentuma a belvíz, amit nem igazán tudnak kezelni, így pedig a Dunántúl jó részében, de a Tiszántúlon is, nem tudják elkezdeni a halászatot.

Ennek oka, hogy a belvizet befogadó csatornákon olyan magas a vízállás, hogy képtelenség a lecsapolandó halastavak vizét ráengedni. A szóvivő közölte, emiatt nagyon elcsúszik a kora tavaszi lehalászás, „sajnos ez már most látható”.

Jelezte, a belvíz elég tartósnak ígérkezik a Dunántúl néhány pontján, a Balatonból pedig hiába engedtek el már kétszáz millió köbméter vizet – ami elképesztően nagy mennyiségnek számít –, még mindig rendkívül magas a vízszintje. Ami jó hír – folytatta –, hogy a Dunán egyelőre még nincs magas vízállás, így legalább a legnagyobb folyónk tudja fogadni a beérkező vizeket.

agrotrend.hu / magyarhirlap.hu

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook