Állattenyésztés

Gazdálkodás

Afrikai sertéspestis: a megelőzés az egyetlen visszaszorítási lehetőség

Ennek érdekében országos járványvédelmi kampány indul.

Augusztusban a hatósági állatorvosok felkeresik a kisebb gazdaságokat és a járványvédelemről tájékoztatják őket, a kampány az afrikai sertéspestis (ASP) visszaszorítását szolgálja – mondta Bognár Lajos, az Agrárminisztérium (AM) élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkára, országos főállatorvos az M1-en.


Azokban a házi sertésállományokban, ahol a vírus megjelenik, ott a teljes sertésállományt le kell ölni – fotó: Pixabay

Kiemelte, Magyarországon az elmúlt hónapokban sikerült kontrollálni a vírust, így az nem terjedt át házi sertésekre, hiszen ez jelentené az igazi gazdasági kárt.

Bognár Lajos megjegyezte, Magyarországon eddig csak

vaddisznóban találták meg az ASP vírusát, Heves, illetve Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, közel 30 esetben.

Arra a kérdésre, hogy a gazdák, hogyan védhetik meg a fertőzéstől házi sertésállományukat, a főállatorvos kifejtette:

kerítéssel kell körbezárni az állattartó telepeket, fertőtleníteni kell az ott használt eszközöket, és ami a legfontosabb, hogy a sertéseket nem etethetik élelmiszer-hulladékkal.

– Mindezekre a szabályokra azért van szükség, mert az ASP ellen nem lehet védekezni sem gyógykezeléssel, sem vakcinázással, a fertőzés visszaszorításának egyetlen eszköze a megelőzés – hangsúlyozta. Hozzátette, a vírus csak a házi sertésekre és a vaddisznókra jelent veszélyt, az emberre nem.

Ugyanakkor megjegyezte, az ASP egy rendkívül agresszív betegség, a fertőzött állatok 3-4 napon belül elhullanak.

Bognár Lajos szólt arról is, hogy a betegség egyik első tünete a láz, ezért felhívta az állattartók figyelmét, hogy amennyiben rendellenességet, főként lázas megbetegedést tapasztalnak házi sertésállományukban, azt azonnal jelentsék a hatósági állatorvosnak. 

Arról is beszámolt, hogy Romániában az elmúlt hetekben nagy mértékben romlott a járványhelyzet, több mint 500 járvány-kitörést jelentettek, nagy számban házi sertésekben is.

A vírust több esetben a magyar határhoz közeli területeken mutatták ki.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés