Állattenyésztés

Gazdálkodás

Az állatok megállítására legalább négyezer voltos áram szükséges

Kerítéssel zárják le az afrikai sertéspestis gócpontját a kelet-morvaországi Zlín régióban, hogy megakadályozzák a járvány terjedését – közölte a régió önkormányzata. A kerítésbe áramot vezetnek.

Jirí Cunek regionális elöljáró a hét elején hirdetett vészhelyzetet tucatnyi településen.A pénteken kezdett kerítésépítés a védelmi intézkedések része. A 73 centiméter magas kerítés teljes hossza mintegy 12 kilométer lesz és mintegy 40 négyzetkilométernyi területet vesz körbe. Péntek estig 2,5 kilométernyi készült el, egy hetet szánnak az egész felépítésére.

Vlastimil Kamír, a kerítést szerelõ cég vezetõje szerint a drótokba, amelyek az egyes falvak közti határokat zárják le, 10 ezer volt feszültségû villanyáramot vezetnek be. Az állatok megállítására legalább négyezer voltos áram szükséges – jegyezte meg.

"Reméljük, hogy a villanykerítéssel és a további óvintézkedésekkel sikerül megakadályoznunk a sertéspestis továbbterjedését"

– nyilatkozta Zdenek Hlustík, a regionális vadászszövetség elnöke Zlínben újságíróknak. A területet drónokkal fogják ellenõrizni és felügyelni.

Az afrikai sertéspestissel fertõzött elsõ vaddisznókat június második felében fedezték fel a Zlíni régióban.

A hatóságok a régióban megszüntették az elszaporodott vaddisznók kilövésének korlátozását, és a vadászok azóta mintegy 1300 állatot ejtettek el. Több száz vadat a szomszédos régióban lõttek le, de ott eddig egyetlen esetben sem állapították meg a fertõzést. A hatóságok ezért döntöttek arról, hogy a fertõzött régiót elszigetelik. Becslések szerint a mintegy 40 négyzetkilométeres körzetben még sok száz vaddisznó tanyázik.

fotó:Pixabay

Az afrikai sertéspestist a szabadon élõ állatok terjesztik, az emberekre nem jelent veszélyt.

Jelentõs károkat okozhat az afrikai sertéspestis, ha a régió már fertõzött államaiból bekerül Magyarországra; az ország még mentes ettõl a betegségtõl – hívta fel a figyelmet a Földmûvelésügyi Minisztérium (FM) élelmiszerlánc-felügyeletért felelõs helyettes államtitkára. Mivel sem megelõzésre, sem utólagos gyógykezelésre nincs lehetõség, ezért nagyon veszélyes, ha egy-egy állományban megjelenik az afrikai sertéspestis. Magyarország még mentes terület – a járványvédelmi szabályokat minden gazdálkodó tartsa be!

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook