Állattenyésztés

Gazdálkodás

Elpusztult hattyúk a tavon: megjelent a madárinfluenza Somogyban

Madárinfluenza miatt elpusztult bütyköshattyú-tetemeket találtak a gyékényesi kavicsbánya tavon. A tetemeket a Dráva Szövetség elnöke fedezte fel, és vitte hatósági állatorvoshoz. A környékbeli gazdálkodók megijedtek, hogy a fertőzés elterjedhet, és emiatt később le kell ölniük a baromfiállományukat. Annak azonban szerencsére még semmi jele, hogy a kór a vadmadarakról átterjedne a házi szárnyasokra a Dráva mentén, ezért zárlatot sem rendeltek el. Az északról érkező vándormadarak tömege a közeli szántóföldeken tetemes kárt okozott már, tudta meg a Somogy megyei napilap.

Hét elhullott hattyú

Madáretetésre érkeztek a Dráva Szövetség tagjai a gyékényesi kavicsbánya tóhoz, merthogy énekesmadaraknak tartott négy etetőjük, és egy ragadozó madaraknak szánt dögterük is a közeli erdőben található, így télen sem maradjanak eleség nélkül a szárnyasok. Toldi Miklós, a Dráva Szövetség elnöke mintegy 200 bütykös hattyút látott a félig befagyott tavon úszkálni. Egy elhullott példányt is felfedezett, aztán másnap újabb négyet, majd még kettőt. Ez már gyanús lett, ezért hívta a hatósági állatorvost, aki felkérte, gyűjtsön be egy tetemet.

– Egy nejlonzsákba dobtam, majd az autóm csomagtartójába. Nem tartottam tőle, mert tudtam, a madárinfluenza csak extrém esetben terjed emberre, ha a beteg madarakkal egy légtérben sokáig tartózkodnak – mondta Toldi Miklós.

Zárt helyen etessék, itassák az állatokat!

Amikor betör a nagy hideghullám, Észak-Európából vándormadarak tömege húzódik délebbre, nyílt vizeket keresve. Így jutnak el a gyékényesi Kotróra is, a tó északi felén megtalálják a helyüket. Jelenleg 5-6 ezer vadkacsa, és 200 hattyú szállta meg az állóvizet. Aggasztó, hogy madárinfluenzával fertőzött egyedek is lehetnek közöttük. Téma ez Gyékényesen, beszélnek róla az emberek.

– Hozzánk is jöttek kérdések, hogyan lehet elkerülni a baromfiudvarokban a fertőzést? – mondta Toldi Miklós. – Ajánlatosnak tartom, bár én nem vagyok állategészségügyi szakember, hogy aki tudja, egy ideig zárja el a tyúkokat, például a pajtában. Az ételt és a vizet zárt helyen adják a baromfinak, ahol vad madár nem férhet hozzá, mert azok testváladéka terjeszti a kórt. A hatósági állatorvos tesz majd lépéseket, ha szükséges, de még mintát nem kellett venni az udvarokból.  

Pánikra nincs ok

Csak egyetlen hattyú tetemét vizsgálták be eddig, a többi eset még nem zárult le, hangsúlyozta Kisiván István gyékényesi polgármester. Várják az értesítést ennek fejleményeiről, csak azután hozhatnak döntést. Nincs pánik Gyékényesen, de tartanak az emberek attól, hogy később esetleg le kell ölni majd a baromfit az udvarokban. Még nem zárják el a lábasjószágot, mert a hattyú nem olyan madártípus, amelyik keveredik a tyúkokkal, ezért a gazdák a jelen pillanatban még nem aggódnak, tette hozzá Kisiván István. Inkább arról érkeznek bejelentések, hogy a bütykös hattyúk nagy, 60-80 fős csoportokban legelik a repcét, kárt okoznak a termőföldeken.

Eddig hárommilliárd a kár

A madárinfluenza miatt eddig 3 millió állatot kellett leölni, és 3 milliárd forint közvetlen kára keletkezett a hazai gazdálkodóknak –  nyilatkozta Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács (BTT) elnök-igazgatója az M1-nek, közölte a hirado.hu. Végleges számok nincsenek. A legnagyobb kárt a víziszárnyas-állományban okozta a betegség, de a kiesés miatt jelentős közvetett kára is keletkezett a termelőknek. A fertőtlenítést követően minimum harminc napig még nem lehet újratelepíteni az állományt. Ez a teljes termékpályára kihat, a környező vágó-feldolgozó üzemeknek kevés alapanyag jut, ami miatt akár leállhat a termelés is, mondta. Csirkehúsból, pulykahúsból nincsenek készletek, de az ellátás folyamatos lesz, ígérte. Kacsából és libából viszont előfordulhat készlethiány.

agrotrend.hu/sonline

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés