Állattenyésztés

Gazdálkodás

Ismét divatba jöhet a strucctenyészet

Az évekkel ezelőtt nálunk még kuriózumnak számító futómadarak egyre több olyan alföldi faluban is teret hódítanak, ahol korábban csak hagyományos állatfajtákat neveltek a gazdálkodók. Azóta Tiszasülyre is „betörtek” a struccok egy fiatal gazdának köszönhetően, aki bennük látja a jövőt.

Vizi Gellérték portáján húsz fiatal strucc szaladgál, közeledtünkre odagyűlnek a kerítéshez kíváncsiskodni. Gazdájuk, Vizi Gellert elárulja, ez nem a teljes állomány, kint a tanyájukon is van még tizennégy madár.

Gellért családja őstermelő, így nem áll tőle távol az állattartás, annál is inkább, mert ő maga is mezőgazdasági technikus végzettséget szerzett. Elvégezve az iskolát, rögtön egy strucctenyészet megvalósításán kezdett gondolkodni.

– Megéri velük foglalkozni, nagy rájuk a kereslet és jó áron lehet értékesíteni – indokolja választását a fiatalember. – A kis struccokat én is csak úgy tudtam beszerezni, hogy előre le kellett őket foglalnom, annyira kapósak. Tenyészteni akarom őket. Egy strucctojás ára jelenleg körülbelül ezer forint, de megéri kikelteni, hiszen úgy már megadnak érte harmincezer forintot is. De igazából az tetszett meg bennük, hogy nem szokványos háziállatok. Malacot pedig nem éri meg tartani, annyira alacsony most az ára.

A futómadarak érdeklődve emelgetik fejüket, majd gazdájuk feléjük nyúló kezét kezdik csipkedni, nem véve tudomást róla, hogy nem jutnak semmi ehetőhöz. Gellért elárulja, hogy bár erős madarak, tompa a csőrük, így a fiatal struccok még nem okoznak sérülést. Az itteniek hét hónaposak, a tanyán lévők pedig egy évesek és nyolc hónaposak.

– Ha megnőnek, egy részüket eladom, a többit megtartom tenyészállománynak – avat be terveibe a fiatal gazda. – Könnyű őket tartani, csak kiskorukban kell odafigyelni, hogy ne fázzanak fel, öt hónapos koruktól viszont nyugodtan nevelhetjük a szabadban is, a téli hideg sem árt nekik.

A falutól körülbelül tíz kilométerekre lévő tanyán az idősebb futómadarak birkák, kecskék társaságában éldegélnek, persze lekerített helyen. Pályafutásukat ők is a benti portán kezdték, akkor költöztek át ide, amikor megérkeztek fiatalabb társaik.

Az idősebbeken már látni, melyik a kakas, más s színük. De éppoly kíváncsiak ők is, mint az ifjabbak, bár az is igaz, itt kint nem sok emberrel találkozhatnak.

– ők már félelmetesnek tűnnek, de még be lehet menni hozzájuk – mondja Gellért, hozzátéve, hogy ha nem muszáj, azért már ők se nagyon mászkálnak közöttük. – Itt a tanyán fogom nevelni azokat, melyeket meghagyok tenyészcsaládnak. Most húzunk fel egy épületet, ahol majd egy keltető is helyet kap és ott tartjuk majd a kicsiket.

A fiatal gazda természetesen kóstolta is már a strucc húsát, melyet finomnak talál, a tojás is ízlik neki, csak édesebb a tyúktojásnál, melyből 24 darab felel meg egy struccénak.

Gellért Szolnoki Főiskolára járó barátnője is lelkesedik a struccokért, róluk írt dolgozatot. Ám a madarak nem csak családi körben népszerűek. Mint meséli, az óvodások is többször meglátogatták már. Kishúga ugyanis ovis, ő mesélt bent az állatokról, aminek az lett az eredménye, hogy csoportosan átjöttek megtekinteni. Az erre járó turisták, biciklizők is gyakran bekéredzkednek nézelődni.

– Érdekes, hogy a sülyiek sokkal ritkábban jönnek be, mint az idegenek – jegyezi meg Gellért –, pedig a helybelieket is érdeklik a madaraim, mindig rákérdeznek, mi van velük. Sőt, azóta már egy másik helyi srác is vett struccot.

agrotrend.hu/szoljon

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook