Állattenyésztés

Gazdálkodás

Kiröpültek a kaptárakból, és elkezdtek dolgozni a méhek

Az utóbbi hetek enyhe időjárása megtréfálta a hangyaszorgalmú méheket. A plusz fokokban kiröpültek a kaptárakból, elkezdtek dolgozni, tisztulni. Előnye és hátránya is van a „meleg” télnek.

A lehűlés az állomány egy részének pusztulásához vezethet, ilyen időben az atkák kártételének esélye is megnő

tudta meg a Jász-Nagykun-Szolnok megyei hírportál Buczkó Endre tószegi méhésztől.

A hiedelemmel ellentétben, a méhek nem alszanak téli álmot. A kaptárban lévő mézet fogyasztva, fürtbe tömörülve vészelik át a leghidegebb évszakot.

– Örvendetes, hogy kevesebb eleség fogy a méhcsaládoknál, mivel az enyhe időben ki tudnak repülni, tisztulni – magyarázta Buczkó Endre tószegi méhész, méhészeti szakíró –, az viszont egyáltalán nem megszokott, hogy januárban virágzó repcetáblákat láthassunk, melyről a rovarok gyűjtik a virágport.

– A méhanyák a tavaszias időben korábban kezdték el a fiasítást, vagy le sem álltak vele, így a rovarok élősködője, az atka is könnyebben áttelelhet.

Idén minden bizonnyal számolnunk kell az atkák komoly kártételével. A problémát fokozza, hogy az ősz is szokatlanul enyhe volt. A novemberben begyűjtött virágport egy esetleg hidegebb ciklus beálltával a méhek nem tudják besilózni, beérlelni, így az több kárt okozhat, mint hasznot.

– A lehűlés – ez bizonyára előbb-utóbb bekövetkezik –, újabb károkat okozhat majd a méhészeknek, akiknek amúgy is van elég bajuk – fejtegette Buczkó Endre.

Míg az Egyesült Államokban a méz felvásárlási ára ezerkétszáz forint körül mozog, addig a magyar termelőknek a felét kínálják kilogrammonként. A kínai „gyantaszűrt” hamis mézek elárasztották az Európai Unió piacát. A nyomott ár kihat az ágazat jövőjére, az egész magyar mezőgazdaságra is.

– A méhészet az utóbbi időben a legdinamikusabban fejlődő ágazat volt Jász-Nagykun-Szolnok megyében is. Így azonban a lendület megtörhet, a kedvüket vesztett termelők elhanyagolt állományai egészségügyi veszélyforrássá válhatnak a kitartó méhészek számára – figyelmeztetett a szakértő.

fotó:Pixabay

– Egyaránt van jó és rossz oldala is a hosszan tartó enyhe időnek – mutatott rá Rádi Tibor, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület megyei szervezetének elnöke.

Egyrészt megnő az élelemfogyasztás a fiasítás fenntartása miatt, a szaporodás ugyanis nem áll meg. Sajnos a méhekkel együtt a kártevők is aktívak maradnak, így idén több atkára kell számítani. Ám több lesz a méhecske is.

– De úgy néz ki, a másik parazita, a Nosema, amely hosszú bezártság után szokott jelentkezni, talán most kevesebb lesz. Ha nagyon erős lehűlés jönne, az viszont okozna gondot, mivel a fiasítást a méhek nem tudják takarni.

– De összességében az enyhe télnek ugyanannyi előnye, mint hátránya van, a negatívumait pedig odafigyeléssel, szakértelemmel ellensúlyozni lehet, tavasszal pedig több élelemmel kell segíteni a méheket.

agrotrend.hu / szoljon.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés