Állattenyésztés

Gazdálkodás

Most trappoltak a bivalyok a téli szállásukra

A bivalyokat nyári legelőterületükről hajtották be téli szállásukra, ahol a zártabb körülmények között az éppen esedékes orvosi vizsgálatokat is el lehet végezni rajtuk.

Nem mindennapi látványban lehetett része annak, aki ma 9.00 óra körül az 52-es főúton autózott Fülöpszállás magasságában. Áthajtottuk az egyik bivalycsordánkat a szabadszállási Zab-székről a fülöpszállási Kígyós-háti Állattartó Telepre – adta hírül a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság.

Bivalycsordát hajtanak át a Kiskunsági Nemzeti Park területén, a Kelemen-széki vizes területeken, Fülöpszállás közelében 2018. január 4-én – fotó: MTI

A mintegy 120 bivaly keresztültrappolt az 52-es főúton is, ahol arra a néhány percre leállították a forgalmat a rendőrök.

Facebook – Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság ( képre kattintva videó látható a terelésről)

A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság teljes bivalyállománya jelenleg több mint 1000 példány.

A házi bivaly a szarvasmarhánál igénytelenebb őshonos háziállatunk. Szívesen fogyasztja a más állatok által kevésbé kedvelt sást, nádat és egyéb vízinövényt, és igényli a vizes, dagonyázásra alkalmas helyeket. Ideális hát a természetvédelmi szempontból fontos vizes élőhelyek, a gépekkel nem kaszálható tómedrek, csatornapartok kezelésére.

fotó:MTI

Legelésükkel és taposásukkal felnyitják a növényzettel benőtt tómedreket és nyílt vízfelületeket hoznak létre, megakadályozzák az özönnövények elszaporodását és a túlzott nádasodást. Ezzel hozzájárulnak a szikes mocsarakra jellemző fajgazdag madárvilág visszatelepüléséhez. A legelés miatt a rövidebb füvű gyepek egyes madárfajok (godák, bíbicek, cankók, gulipánok) számára megfelelő költőhelyet és táplálékforrást biztosítanak.

agrotrend.hu / Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook