Kertészet

A jó idő a levéltetvek malmára hajtja a vizet

A tavasz folyamán számos gyümölcsfaj esetében, a nyarat ígérő meleg időjárás eredményeként a friss hajtások levelek fonákján megjelenhetnek a levéltetvek. Kedvező időjárás esetén a rügypattanás és a virágzás idején jelennek meg a levéltetvek, vagy közvetlenül a levelek feslésénél is már jelen vannak.

A levéltetvek szívó-szúró szájszervvel rendelkeznek. Megjelenésüket több más szemmel látható tünet mellett, főként az általuk termelt ragacsos mézharmatról észlelhetjük. A mézharmat tulajdonképpen a levéltetvek ürüléke, amely magas cukortartalma miatt ragacsos.

A levéltetvek szabad szemmel is jól láthatók, főként a levelek fonákján, a friss hajtások végein.

A levéltetvek jelenlétére kell gyanakodnunk, ha torzuló, a fonákjuk felé sodródó leveleket látunk. Vannak azonban olyan fajok is, amelyek szívogatása eredményeként a levéllemez pirosasra színeződhet (közönséges almapirosító levéltetű, ribiszke levélpirosító levéltetű).

Figyelni kell a levéltetvekre a gyümölcsök közül elsősorban az almánál, őszibaracknál, körténél, cseresznyénél, szilvánál, ribiszkénél fordulhat elő. A meggyet és kajszibarackot kevésbé keresik fel a levéltetű fajok.

A levéltetvek érdekes tulajdonsága, hogy képesek az elevenszülésre. Ez éppen az egyik oka annak, hogy meleg időjárás esetén nagyon gyors szaporodásra képesek. A levéltetvek elleni védekezésnek a hajtásnövekedés megfelelő biztosítása miatt nagyon fontos. A levéltetvek elleni védekezés a mai növényvédelmi készítményekkel jól megoldható, nemcsak kontakt, hanem kiváló hatású felszívódó készítmények is a rendelkezésünkre állnak.

agrotrend.hu / Benedek Borbála

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés