Kertészet

A moníliás betegség gondot okozhat az almánál, körténél és birsnél is

A moníliás betegség nemcsak a virágzó hajtást képes fertőzni, hanem a fán lévő terméseket is. A betegségeket ugyan az egyszerűség kedvéért moníliás betegségnek hívjuk, de valójában több kórokozóról van szó. A virágzó hajtást a Monilinia laxa fertőzi, míg a terméseket a Monilinia fructicola vagy a Monilinia fructigena. A birsnek pedig van saját kórokozója a Monilinia linhartiana.

A termés növényvédelmi kezeléseit tekintve azonban nem mindegy, hogy melyik kórokozóval állunk szemben. Az Monilinia fructigena csak a már fizikai sérüléssel rendelkező termést képes megbetegíteni. Az almamoly, almailonca, jégeső által károsított terméseken a jelenleg is tapasztalható csapadékos, párás időjárás esetén könnyen megtelepedhet a betegség. Jellegzetes tünete a képen látható. Barnuló termés, rajta gyakran szabályos kör alakban képződő szaporítóképletekkel.  

A Monilinia fructicola képes azonban az egészséges, ép terméseket is megfertőzni. A szerencsénk a betegség esetében annyi, hogy a kórokozó még nem terjedt el az országban. A betegséget okozó kórokozó azonban karantén kórokozó.

A birs moníliás betegség a birs sajátja. A kórokozó a virágot és a gyümölcsöt is képes megbetegíteni. A birset a saját moníliás betegségén túl mindkét másik faj is képes megfertőzni. Így elmondható, hogy a birs termését 3 moníliás kórokozó is fenyegeti, a virágot/hajtást megbetegítő kórokozón túl.

A termés károsító moníliás betegségek elleni védekezés egyik lehetséges megoldása a talajra hulló termések eltávolítása, ugyanis a kórokozó a talajban telel át, a nyár folyamán onnan képes csapadékos időjárás esetén az újonnan növekvő terméseket károsítani. Amennyiben fizikai sérülés éri a terméseket, jégeső, szélvihar esetén, érdemes a gyümölcsön keletkező sebeket növényvédőszeres kezeléssel lezárni, amellyel a kórokozó megtelepedését előzhetjük meg.

agrotrend.hu / Benedek Borbála

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés