Kertészet

Ha tavasz, akkor támad a tafrina

Az őszibarack-termelők számára a vegetációs idő első bosszúságát a tavaszi időszakban a tafrina okozhatja. Az időjárási viszonyokra tekintettel, a tavaszi időjárás általában mindig kedvez a tafrinás betegségnek, hiszen a betegség a nyirkos, hűvös időjárási körülmények között tud leginkább kialakulni és terjedni.

Létrehozva:

|

A fajták és fák fogékonysága nagy mértékben függ a terület mikroklímájától és az adott fajtától is. Érdemes a párás, nyirkos termőhelyet elkerülni és figyelmet fordítani arra, hogy az adott terület valamelyest széljárta terület legyen, már ezzel csökkenthetjük a törzses ültetvényekben a kórokozónyomást, amely negatív hatással lenne növényeink növényegészségügyi állapotára.

A tafrinás betegség eredményeként a levelek fodrosodni fognak, ráncosak és törékenyek lesznek, súlyos esetben pirosas elszíneződést is láthatunk majd. A levelek deformációja és a piros színárnyalat miatt levéltetű kártételre is gondolhatnánk, de a levéltetű kártétel esetében a levéltetvek a levél fonákján szívogatnak majd, ragacsos mézharmatot ürítve, így azokat könnyebb észrevenni.

A Tafrina deformans kórokozó a leveleket, a virágokat és a terméseket is károsíthatja. A termésen kis kiemelkedéseket látható a fertőzés hatására. A betegség tehát hosszú ideig képes fertőzni a növényeinket, főként számára kedvező időjárás esetén.

A tafrinás betegség ellen rezes lemosópermetezéssel kezdhetjük a védekezést tavasszal, a rügypattanást megelőzően. A rezes lemosópermetezésnek azért van jelentősége, mert a gomba a növény fás részein telel át, így enyhíthetjük a kórokozó tavasszal kialakuló nyomását.

A kórokozó már igen alacsony hőmérsékleten is fejlődésnek indul. Már 4 C átlaghőmérséklet elegendő ahhoz, hogy fejlődésnek induljon, de a fejlődéshez szükséges a magas páratartalom. A kórokozó a fás részekről már a legelső kibújó kis hajtásokat is képes megfertőzni. Éppen ezért van jelentősége a tél végi lemosópermetezésnek, mert a fertőzés ezen korai szakaszát előzhetjük azzal meg. A későbbiekben, a fejlődő, növekvő levelek és a frissen kötődött termések védelme a fontos, főként a betegség számára kedvező időjárás esetén fontos, hogy megfelelően védekezzünk a fertőzés ellen, megelőző jelleggel.

A betegség számára kedvező időjárás esetén nemcsak a kontakt, hanem a felszívódó készítményeket is érdemes használni a tafrinás betegség ellen.

agrotrend.hu / Benedek Borbála

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook