Kertészet

Goodberry projekt – Hogy unokáink is bogyózhassanak

A Goodberry projekt az európai bogyósgyümölcs jövőjének biztosítása érdekében jött létre. Az európai kutatást Goodberry-nek nevezték el, amely során a kutatók legfőbb célja a bogyósgyümölcsök és a klímaváltozás kapcsolatának feltérképezése.

Modellnövényként szamócát, málnát és fekete ribiszkét használnak fel. A kutatásban több európai intézmény is részt vesz Európa-szerte (többek között Franciaország, Németország, Lengyelország, Olaszország, Spanyolország, Norvégia), de a projektnek részesei még kínai és chilei intézetek is. A széles együttműködő körnek köszönhetően számos klimatikus adottságot vizsgálhatnak a kutatók. A célkitűzés alapján, az extrém klimatikus viszonyokhoz is alkalmazkodó termesztés elősegítése, a magas minőségű termésminőség megőrzése mellett.

A Goodberry projektre összesen 4,87 millió euró áll rendelkezésre – fotó: pixabay.com

A növények alkalmazkodóképességének vizsgálata során a növények fényhez és hőmérséklethez való viszonyát vizsgálják majd. Jelenleg ugyanis úgy tűnik, hogy a virágok kialakulására a fény intenzitásnak nagyobb hatása van, mint a nappalok hosszúságának (fotoperiodizmus).

Ezentúl a vegetatív fejlődés, a terméshozás, a virág-megtermékenyülés kapcsolatát, és ezek egyensúlyát is vizsgálják. A projekt a 6 kiválasztott fajta genetikai állományát is vizsgálja majd, összefüggést keresve a táblaszintű megfigyelések és a genetikai állományok között.

agrotrend.hu / Benedek Borbála

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés