Kertészet

Hosszabb lehet az idei dinnyeszezon

Idén várhatóan 235-240 ezer tonna görögdinnye terem az országban, ami 25-30 ezer tonnával több, mint a múlt évben — mondta a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) elnöke az MTI-nek. Dél-Békésben már javában szüretelik a lédús gyümölcsöt, a piacokon nagyon változatos árakon kínálják a dinnyét. Orosházán kilójáért 100-130 forintot kérnek. Tótkomlóson az átlagár 118 forint.

Jelentősebb mennyiségek a gyümölcsből a múlt hét végétől kerültek a magyar piacokra, de a magyar görögdinnye külföldön is népszerű. Az exportszállítások ezen a héten megkezdődtek. Az idén várhatóan hosszabb lesz a görögdinnyeszezon, mivel a termelők széthúzták a termesztést, hogy ne egyszerre jelenjen meg jelentős árumennyiség a piacon. Ezt erősítette meg egy medgyesegyházi termelő is a beol.hu-nak.

A szezon elkezdődött, a dél-békési földeken javában szedik a lédús gyümölcsöt, hogy a keresletet kielégíthessék. Góg Jánosné 30 éve foglalkozik dinnyetermesztéssel. Náluk most van a munka dandárja. A 14 hektárnyi terület — éppen az időjárás változékonysága miatt — szétszórtan, 3-4 hektáros táblákban helyezkedik el.

— Így kisebb a kockázata annak, ha jön a jég, vagy a pusztító vihar, hogy mindenünk odavész. Idén megúsztuk. Olyan fajtákat termelünk — magvas és mag nélkülit is —, amelyek egész szezonban biztosítják a folyamatos szállítást. Kamionba rakjuk, most kilóját 45 forintért viszik el tőlünk. Ez bizony nem sok — osztotta meg tapasztalatait a termelő, aki 55 forintos kilónkénti árral lenne elégedett. Indokai között a drága magokat, palántát, műtrágyát említette.

— A dinnye a hűvös, esős időt nem szereti. Napimádó. Szerencsére a mi dinnyénk mézédes, de a változékony idő miatt csak közepes a termés — értékelte a szezon eddig eltelt szakaszát a medgyesegyházi őstermelő.

A magyar görögdinnye, a mag nélküli dinnye is népszerű az export piacokon, főként Németországba, Lengyelországba, Csehországba, Szlovákiába és a skandináv államokba szállítják. A szezonban 50-100 kamion is indul Medgyesegyházáról, Békés megye déli területeiről külföldre. A mi dinnyénk váltja le ott a görögökét.

Kunágota határában 1993 óta a település polgármestere is termel dinnyét családi gazdaságuk tagjaként. Süli Ernő érdeklődésünkre elmondta, a görögdinnyét július 5. óta szedik, a korai fajtával kezdtek. — Úgy kalkulálunk, hogy a szélsőséges időjárás miatt idén 10-15 százalékkal kevesebb dinnyénk lesz. Területünket a jégverés, a nagy esőzés érintette virágzáskor, miközben termelőtársam például megúszta. Sok kockázattal jár a növénytermesztés. Kamionba rakjuk a dinnyénket, a felvásárló most ad érte kilónként 50 forintot. Bár adna a szezon végéig is ennyit — sóhajtott fel.

Oravecz Tamás, a Dinnyetermelők Egyesületének országos elnöke megerősítette, Békés megyéből jutottak az idei, első magyar dinnyeszállítmányok a piacra.

— A mediterránabb termőtájakat, Baranya megye déli részét és a Tolnát sújtotta a korai jégverés. Emiatt a mi dinnyénk válthatta az import csemegét. Ez fontos üzenete dinnyés társadalmunknak. Szakmai és kormányzati segítséggel elértük azt is, hogy idejében leálljanak az áruházláncok az importáru értékesítésével. Hiszen, ha megtermett a magyar portéka, nehogy piaci zavart okozzon a külföldi! Néhol még választékbővítésnek tartanak külföldit, de nem jellemző — részletezte tapasztalatait Oravecz Tamás. A fogyasztásnövelés érdekében hamarosan reklámkampány kezdődik.

— Ami hatott 4-5 éve, most folytatjuk. Kóstoltatási akciókkal népszerűsítjük a magyar dinnyét — ezt vállalta minden áruházlánc. Ezzel lehet hatékonyan célt érni. S ami újdonság: itt van a fesztiváli szezon. Megszólítják a fiatalokat, körükben népszerűsítve a dinnyefogyasztást a nyári időszakban.

Orosházán rekord számú közterület-használati megállapodás született az idei dinnyeszezonra. A termelők 13 helyszínre kértek és kaptak az árusításhoz hivatalos engedélyt. Ez a szám szinte megduplázódott az elmúlt évhez képest. A városban egyébként már kilónként 100 forintért is lehet görögdinnyét venni, de találkoztunk 130 forintos árral is.

Gerendás határában is megérett a hazai dinnye. Petrus Marcell termelő 3 hektárról várja a jó termést. Nehéz napszámosokat találni, ilyenkor mozgósítanak minden családtagot. Eddigi rekord dinnyéje 23 kilós volt.

agrotrend.hu / Beol

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés