Gazdálkodás

Szántóföld

A hét témája: az őszi kalászosok lombvédelme

A kalászosok termésbiztonsága és minősége érdekében gondoskodni kell a levelek és kalász betegségmentes fejlődéséről.

A védekezés eredményesebb lesz, ha a vetésváltásban, talajművelésben, fajtamegválasztásban, vetésidőben, tápanyagellátásban, gyomok és rovarok elleni védelemben rejlő lehetőségeket jobban kihasználjuk. A védelem így két (esetleg három) gombaölő szeres védekezéssel megoldható.

A lombvédelmet akkor kell végezni, amikor a kórokozó még nem szaporodott fel, de a kezelés ne előzze meg sokkal a később érkező fertőzéseket sem. Ez általában az intenzív növekedés ideje, a kétcsomós állapot és a zászlóslevél-kiterülés közötti időszak.

A kalászvédelem hatékonyságát a kijuttatás módja is befolyásolja.

A lombvédelemre a Falcon PRO és Zantara készítményeket ajánljuk. A Falcon PRO három hatóanyagának köszönhetően valamennyi betegség ellen kiváló hatású, beleértve a kalászfuzáriózist is. Egy valóban univerzális készítmény. Rugalmas dózissal (0,6-1,0 liter/ha) eredményesen és gazdaságosan bevethető bármely termesztési szinten, bármely betegség és védekezési időpont esetében. A gabonabetegségek elleni védelem egyik alapkészítménye.

Az idén ötödik évébe lépő, új hatásmódot, új hatóanyagot tartalmazó Zantara az intenzívebb gabonatáblák készítménye. Minden betegség ellen az eddigieknél hosszabb megelőző hatással és jó gyógyító hatással bír. A rezisztencia-megelőzés kiváló eszköze.

Kiemelkedőek élettani hatásai: nem csak fokozza az asszimilációt és hosszan zölden tartja a leveleket, de növelheti a zászlóslevelek méretét, és a növény stressztűrő képességét is fokozza. Összességében növeli a termést és javítja a minőséget. A készítmény elsősorban levélbetegségek ellen javasolt, 1,0-1,25-1,5 liter/ha dózisban.

A fuzáriózis elleni védelem nehéz feladat, megoldani csak integrált szemlélettel lehet.

Agronómiai szempontból a fogékony gazdanövénnyel való vetésváltás kerülése és a fertőző anyag forgatásos talajműveléssel való megsemmisítése a legfontosabb. A helyes vetésváltást nehezíti, hogy a kukorica és a búza a szántóterület 55-60%-át teszi ki, így jelentős területen egymást váltják. Másrészt egyre gyakrabban alkalmazzák a forgatás nélküli talajművelést, több helyen marad el a szántás. A hatékony vegyszeres védekezés jelentősége így fokozódik.

A mikrokörnyezet általunk is befolyásolható a terület-kiválasztás, a tájolás, talajművelés, sőt a gyomirtás segítségével. A fuzáriumjárvány-veszélyt fokozó legfontosabb tényezők az alábbiak:

  • kukorica-elővetemény,
  • szántás nélküli talaj-előkészítés,
  • párás mikroklíma,
  • rövid szalmájú,
  • szálkás kalászú, lassan elvirágzó és durumfajták,
  • fertőzött vetőmag,
  • nem megfelelő csávázás,
  • a virágzás idejét elnyújtó eljárások (pl. túlzott nitrogén-adagolás),
  • sűrű vagy dőlt állomány,
  • más betegségek korai fellépése,
  • rovarkár,
  • perzselés.

A zászlóslevél és a kalász védelme elengedhetetlen.

A Bayer fuzárium-specialistája, a Prosaro esetén a hatóanyagok együttműködésének eredménye a széles spektrum és a kalászfuzáriózis elleni kiemelkedő hatékonyság. Főként a minőségre törekvő búzatermesztésben javasolt a második (esetleg harmadik) kezeléses programba illesztése virágzáskor, 1,0 liter/ha dózisban. A Prosaro nagy hatékonysággal véd a fuzáriumfertőzéssel, valamint a levél- és egyéb kalászbetegségekkel szemben. Gombaölő hatása mellett kedvező élettani hatásai is vannak.

Az integrált védelem része a megfelelő permetezés-technika is. A jó fedettség elérése különösen fontos a kalászvédelemben, mert ott a kipermetezett hatóanyagok növényen belüli mozgása csak igen kis területre korlátozódik. Ezért fontos a szórófejtípus helyes megválasztása. Javasolt a kettős-réses vagy előre-hátra permetező fúvóka, mert ezekkel a kalászok oldalain és hátulján is jó fedettség érhető el.

Bayer Hungária Kft. Crop Science

 

*

Nyugodtabban alhat, aki komplex hatású gombaölő szert használ

A magas szintű, jövedelmező gabonatermesztési technológiák kihagyhatatlan elemei a gombaölő szerek, melyek elpusztítják a kórokozókat, késleltetik a szövetek öregedését, javítják a minőségi mutatókat és végső soron a legfontosabbat: a nyereséget. A termelési költségek arra serkentik a termelőt, hogy számoljon és jól nézze meg, mit használ.

A 2016-os év legfontosabb jellemzői a kalászosok termesztése szempontjából

A 2015/2016-os tél viszonylag enyhe volt, a kórokozók jól teleltek. A tenyészidőszak csapadékos időjárása a kórokozók számára is kedvező volt, a gyakori harmat következtében erős fertőzési nyomás jelentkezett a levélfoltosodást okozó helminthospóriumos, valamint szeptóriás betegségekből (1. kép)

A levélrozsda-fertőzések közül a sárgarozsda jelentkezett először (2. kép) – gócokból kezdett fertőzni -, majd a vörösrozsda viszonylag későn alakult ki és helytől-fajtától függően akár jelentős kárt is tett a zászlóslevélen, ezáltal a termésben.

Az őszi búza virágzásának idején több helyen hullott csapadék, illetve hajnalonként jelentős mértékű harmatképződés is előfordult, ennek is köszönhetően helyenként jelentős mértékű kalászfuzáriózis alakult ki. (3. kép)

Mire juthattunk az egykezeléses DuPont-technológiával?

A kiegyenlített eloszlású csapadék ellenére a kísérleti területeinken nem volt extrém erős fertőzés, de a DuPont Wirtuoz® gombaölő szer zászlósleveles állapotban kijuttatva az összes fontos levélbetegség ellen megvédte az őszi búzát, így a termés mennyisége is jelentősen (a kezeletlenhez képest 27%-kal) nőtt.

Hogyan alakultak 2016-ban a kétszeri kezeléses technológiák eredményei?

Fajtasorban a 2 szárcsomós állapotban kijuttatott Acanto® Plus, majd a kalászra kipermetezett Wirtuoz® adta az összehasonlító kísérletekben a legjobb eredményeket (kisparcellás, négy ismétléses kísérletben). A fajták eltérő módon reagáltak, de összességében egy nagyon magas, intenzív termesztési színvonal mellett is 20%-os terméstöbblettel hálálták meg a törődést.

2016-ban sok gabonatermelő az egy kezeléses gombaölőszeres technológia mellett döntött. Egyértelműen megérte legalább egyszer gombaölő szerrel kezelni, mert sok helyen szabad szemmel is látható különbségek alakultak ki.

A DuPont ajánlata 2017-re

A DuPont a gabonakórokozók ellen elsősorban a Wirtuoz® gombaölő szert ajánlja (csomagban kedvező áron beszerezhető). Nagyon jól használható komplex készítmény, három hatóanyagának (proquinazid+tebukonazol+prokloráz) köszönhetően a kalászos gabonafélék legfontosabb betegségei ellen véd. 2-3 szárcsomós állapotban kijuttatva elsősorban a korai levélbetegségek (lisztharmat, helminthosporiózis, szeptória) ellen véd, amennyiben zászlósleveles állapotban történik a permetezés, akkor a sárgarozsda-, vörösrozsda-, szeptória-fertőzéseket akadályozza meg, kalászra kijuttatva pedig leküzdhető vele a kalászfuzáriózis és kalász-szeptória. Mindezek mellett az esetlegesen későn támadó vörösrozsda ellen is kiváló hatékonyságú.

Mi várható 2017-re?

Nehéz megjósolni, hogy milyen lesz a 2017-es szezon. A szántóföldön azt látjuk, hogy az idejében elvetett őszi kalászosok szépen fejlődtek, lehetséges, hogy tavasszal már egy korai kezelésre – akár a gyomirtó szerrel egy menetben törénő kijuttatásra – szükség lesz. Az időjárási viszontagságok miatt későn vetett búzák pedig nagy eséllyel több teret fognak hagyni a gyomnövényeknek. Itt elsősorban a gyomirtásra kell majd jobban odafigyelni, viszont a a zászlóslevél, illetve kalász védelme ugyanúgy cél kell legyen.

A gombaölő szeres kezelések megtérülése nem minden évjáratban egyforma, azonban összefoglalásképpen megállapíthatjuk, hogy aki minőségi gombaölő szerrel kezeli a kalászos gabonáját, mindenképpen nyugodtabban alhat.

Bálint Sándor, területi képviselő
Dr. Tóth Elemér, fejlesztőmérnök
DuPont Magyarország Kft.

Készítményeink felhasználása előtt olvassa el és kövesse a termékek csomagolásán lévő címke felhasználási utasításait! A más módon nem jelölt, ® vagy  jellel ellátott márkanevek a DuPont, Pioneer és leányvállalatainak márkanevei.

   

*

A Kalászosok ENERGIAITALA

A tápanyag-utánpótlás egyik alaptétele, hogy a makroelemek (N, P, K) pótlását hatékonyan és gazdaságosan, a gyökéren keresztül kell elvégezni a szántóföldi és kertészeti növényeink esetében egyaránt. Az élet azonban időnként felülírja az axiómákat, és olyan helyzeteket produkál, amelyekben a kivételek erősítik a szabályt. Ilyen kivétel a FITOHORM TURBO NITROGÉNje, amely az elmúlt években bebizonyította, hogy a lombon keresztüli nitrogénpótlás igen is lehet gazdaságos, hatékony és egyben biztonságos is.

A tenyészidőszak során kijuttatott szilárd nitrogénműtrágyák hasznosulását leginkább a bemosó csapadék mértéke határozza meg. E tekintetben az utóbbi években rendre visszatérő tavaszi, nyár eleji aszályos periódusok a leginkább kritikusak, hiszen a műtrágya feloldódása és gyökérzónába jutása egyaránt csapadékigényes folyamat. Ennek hiányában elkerülhetetlen a nitrogén-hatóanyag szublimációja, amely szélsőséges esetben akár 90% is lehet! Ezekben a szituációkban tökéletes alternatíva lehet egy jól formulázott nitrogén lombon keresztüli pótlása!

Kétségtelen tény, hogy a levélen keresztül pótolható nitrogén-hatóanyag mennyisége elmarad egy jól megázott szilárd nitrogénműtrágya által biztosított hatóanyag mennyiségtől, ugyanakkor tévedés lenne ennek hatását lebecsülni.

A FITOHORM TURBO NITROGÉNben levő formaldehid karbamid hatóanyag gyantaszerűen tapad fel és terül szét a levél felületén, a benne lévő nitrogénforrás pedig nagyjából 5-7 nap alatt szinte teljes mértékben felszívódik és hasznosul. Ezen kimagasló hasznosulási arány annak köszönhető, hogy más, részben nitrátokat is tartalmazó nitrogén-levéltrágyákkal ellentétben a FITOHORM TURBO NITROGÉN 100%-ban amid nitrogén, amely a levélen keresztül tökéletesen felvehető.

 

A kimagasló zöldítő hatás érdekében a FITOHORM TURBO NITROGÉN olyan további mezo-, és mikroelemeket is tartalmaz (S, Mg, Cu), amelyek elősegítik a felvett nitrogén beépülését, valamint serketik a fotoszintézis aktivitást és a fehérjék szintézisét.

Az elmúlt években a FITOHORM TURBO NITROGÉN számos szántóföldi kultúrában bizonyított. Kalászosokban a második-harmadik fejtrágya kiváltására, kukoricában a virágzást megelőző molyok elleni védelemmel egy menetben a virágszervek fertilitásának fenntartására, repcében a becők növekedésének elősegítésére, más termesztett növényeinknél pedig általános nitrogénpótlásra és zöldtömeg-növelésre ajánljuk legalább 8, legfeljebb 20 l/ha dózisban.

Gyói Gábor 
FITOHORM KFT.

(x)

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés