Gazdálkodás

Szántóföld

A tél meggyötörte a búzáját? Még ledolgozhatja a hátrányt

Az idei kalászos szezon eddig jelentős hátrányokat halmozott fel, amely alapvetően befolyásolja a jövedelmezőségi kilátásainkat.

A megkésett vetés, az előző évekhez képest zord téli időjárás következtében igen meggyötört képet mutat a határ. Ennek eredményeként a kora tavaszi indulás, a gyors regeneráció és a zavartalan bokrosodás az átlagos évekhez képest is nagyobb jelentőséggel bír. 

– Március közepére állnak majd rendelkezésre részletes információk, akkor lesz látható, hogy hol milyen károkat okozott a fagy és a belvíz. Egyelőre úgy látom, hogy nem akkora belvíz, mint amennyire számítottunk, jelenleg 30-40 ezer hektárt érinthet a probléma – mondta az Agrotrend.hu-nak Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnökhelyettese.

Tél végi megviselt, víznyomott, gyökérveszett búzaállomány.

Aki tudott, ráment már a földekre és megcsinálta a fejtrágyázást, de nagyon sokat kint fog még aludni a búza ahhoz, hogy láthatóak legyenek az eredmények.

– A bokrosodás mértéke közvetett módon hatással van a kalászszámon keresztül a majdani termésmennyiségre, ezért nagyon fontos, hogy ne nyugodjuk bele a fennálló helyzetbe. Rendelkezésre állnak olyan technikák és termékek, melyekkel látványosan le lehet dolgozni a felhalmozott hátrányt – tanácsolja Szarvas Zoltán, a Timac AGRO Hungária Kft. termékmenedzsere.

Jól megválasztott márciusi biostimulátoros lombkezelés hatására a búza sokkal jobban hasznosította a kijuttatott tápanyagokat. A kép jobb oldalán kezelt, a bal oldalán kezeletlen állomány.

A március több szempontból is vissza nem térő lehetőséget jelent. Ebben a helyzetben akkor járunk el helyesen, ha ilyenkor – azon túl, hogy fejtrágyázással biztosítjuk a fejlődéshez szükséges nitrogént – arról is gondoskodunk, hogy ezt a növény rövid időn beül és folyamatosan hasznosítsa, így pedig a bokrosodás folyamata zavartalanul lezajlódjon. Ehhez elsősorban a gyökérzet gyors regenerációjára van szükség.

A tél során a kalászosok gyökérrendszerének a tápanyagfelvételért felelős része szenvedi el a legnagyobb veszteséget, ezért nagyon fontos, hogy a hajszálgyökér- és gyökérszőrképződést támogassuk, fokozzuk. A megfelelően megválasztott biostimulátor tartalmú termékekkel pozitívan befolyásolhatjuk a sejtosztódást és differenciálódást, a környezeti tényezőkkel szembeni ellenálló képességet, a klorofillképződést és a tápanyagtranszportot. Így több oldalról támogathatjuk az állományok gyors talpra állását és megalapozhatunk egy sikeres termőévet.

agrotrend.hu

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook