Gazdálkodás

Szántóföld

Ahol a takarmánytermelés és a zöldítés erősíti egymást

Március első felében még hidegek voltak a reggelek, s hajnalban nem volt ritka a fagy. Ennek ellenére megkezdődtek a vetések, és a szántóföldeken, gyümölcsösökben folyamatban van a magágyelőkészítés, vége felé tart a metszés.

A zaol.hu érdeklődésére Süle Katalin, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Zala Megyei Szervezetének elnöke elmondta, hogy az őszi káposztarepcék és őszi gabonák fejtrágyázásával 90-95 százalékban végeztek a gazdák. Már csak azok a területek nincsenek készen, amelyekre nem tudnak rámenni a gépekkel. Megkezdték az első gombaölő- és rovarölőszeres védekezést is a repcésekben és a kalászosokban. Ahol nem végeztek őszi gyomirtást vagy széltippan fertőzést tapasztaltak az őszi kalászosokban, ott a gombaölő kezeléssel párhuzamosan megy a gyomirtás. Ezzel a munkával – mivel elsősorban a hőmérséklet és a szél befolyásolja – a területeknek mintegy 10 százalékán végeztek.

– Múlt hét közepétől a gazdák elkezdték a tavaszi kalászosok vetését. A tavaszi árpának és a zabnak körülbelül a 30 százaléka, a tavaszi búzának pedig, mintegy 20 százaléka került elvetésre. Ha az idő nem változik, március végére a gazdák a tavaszi kalászosok vetésével végezni tudnak. Már készülnek a takarmányborsó, az olajretek és a mustár vetésére is – mondta Süle Katalin.

A kamara elnöke hozzáfűzte, hogy az említettekkel párhuzamosan már megkezdték a napraforgó- és a kukoricaterületek simítózását és az alapműtrágya kiszórását.

A szőlőmetszésekkel hamarosan végeznek, a felmérések szerint az ültetvények 95 százalékát már megmetszették. A kisebb termelők ezzel párhuzamosan a lemosó permetezést is elvégzik. A megyében található gyümölcsösöknek pedig a 80 százalékát metszették meg, és ott is elkezdték a lemosó permetezést.

– A zab már a földben van, a lovaknak és a hízómarháknak kiváló takarmánya lesz. Nagy a fehérjetartalma, és kukoricával keverve kapják az állatok. Most a lucernavetésre készülünk a magágy előkészítésével, a talaj simításával, ami a nedvesség elpárolgását is csökkenti. Jövő héten tervezem a lucerna elvetését, összesen hat hektáron. Ez a pillangós szintén az állataink takarmányozásának fontos terménye, a lucernatermés függvényében szaporítjuk a hízómarha-állományt. Ezenkívül azért is fontos termelni, mert az agrár-környezetgadálkodási program (AKG) előírja az úgynevezett zöldítést – mondta Gyergyák Szabolcs zalaegerszegi gazdálkodó.

A tavaszi munkák kapcsán megemlítette, hogy a lucernán kívül ugyancsak hat hektárt tesznek ki azok a területek, amikbe zöldugart vet. Ez utóbbi háromféle fűmag és lucernamag keveréke, kiváló kaszálnivalót ad, és a méhek gyűjthetnek belőle virágzáskor.

– Az előírtnál is többet termelek ebből. Az erdők melletti vadkáros területeket vetem körbe vele széles sávban. Így lesz ott egy húsz-harminc méteres sáv, ami jól jön vadászatkor. Ugyanis az erdőből kijövő nagyvad nem tud majd egyből eltűnni a magasszárú növényzetben, a kukoricában vagy a napraforgóban – osztotta meg a vetéselőkészítés és az idei vetés szempontjait velünk a gazdálkodó.

Az agrárkamara által összesített állapotminősítések szerint a közel 28 ezer hektáron elvetett őszi búza nagy része, 47 százaléka jó, 35 százaléka közepes és 18 százaléka gyenge állapotú a megyében. A kukorica aratása után földbe került búzák a gyengébbek. A 4986 hektáron vetett őszi árpa 53 százalékát minősítették jónak, 33 százaléka közepes és 14 százaléka gyenge állapotú.

Az őszi vetések többsége jó és közepes állapotban vészelte át a telet, kivétel ez alól az őszi káposztarepce. A megyében 15.610 hektáron vetették el ősszel az olajos növényt. A kikelt repceállományok a kemény, hó nélküli hideg téli időjárás miatt azonban a megszokottnál rosszabb képet mutatnak. Azonban ez sem tekinthető végleges állapotnak. Megfelelő tápanyag-utánpótlás és kedvező időjárás esetén még jó termés várható belőlük, tájékoztatott az agrárkamara elnöke.

agrotrend.hu / zaol.hu

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook