Gazdálkodás

Szántóföld

Alma technológiai bemutató Kölcsén

Az Arysta LifeScience Magyarország Kft. 2018. augusztus 22.-én tartotta meg a már hagyománynak tekinthető almatechnológiai bemutatóját Kölcsén.

Tamás Péter tulajdonos gazdasága a technológiai kísérletnek helyet biztosító korszerű jéghálós ültetvény.  A magas hőmérséklet, a korábbi szüret és az ipari alma felvásárlási ára elleni demonstrációk ellenére szép számmal jelentek meg az érdeklődők a bemutatóra.


fotó: Arysta

Kiss Dániel az Arysta alma termékfelelőse köszöntötte a vendégeket. A technológiai bemutatók után kertszemlére invitálták a vendégeket, akik a korszerű technológiák eredményeit is megtekinthették. Meghívott vendégük dr. Takács Ferenc, az Alma Terméktanács elnöke volt.

A korszerű ültetvény kiváló lehetőséget nyújtott az almatermesztés számos, modern technológiai elemének a bemutatására a tápanyag utánpótláson át a növényvédelemig számos témáról, melyek az intenzív és minőségi almatermesztést szolgálják.

A házigazda Tamás Péter, aki 1996-óta foglalkozik almatermesztéssel bemutatta az ültetvény főbb paramétereit a rendezvény vendégeinek. Jelenleg 36 hektár a teljes felülettük, ebből 26 hektár jéghálós védelemmel rendelkezik.

Gazdaságukat úgy alakították ki, hogy étkezési almát állíthassanak elő. Ez vonatkozik az ültetvény intenzivitására (tőszám, támrendszer, öntözés) és az egyéb infrastrukturális beruházásokra (hűtőház, göngyöleg, stb.).  Mint elmondta, ezek a beruházások költségesek, viszont meggyőződése, hogy hosszú távon csak így tud versenyképes termelő maradni.

Az Arystával jókapcsolatot ápol, a bemutatóknak helyet adó 2,5 ha-os kísérleti parcellát már 4. éve fenntartja, amely számukra is hasznos tapasztalatokat biztosít.

A növényvédelmük kiemelt részét képezik az Arysta által forgalmazott készítmények, amelyeket nagy megelégedettséggel alkalmaznak.

Dr. Takács Ferenc előadása piaci elemzéssel kezdődött, melyben bemutatta a 14 év alatt bekövetkezett változásokat, utána aktuális piacelemzéssel folytatta előadását.

A 2002-ben még meglévő 41 ezer hektár almaültetvényből mára mintegy 25 ezer hektár maradt, vagyis elvesztettünk ültetvényfelületünk 40%-át.

Az almaültetvényeink mintegy 40%-a korszerűtlen és potenciálisan versenyképtelen, mindössze kb. 20% a korszerű, magas színvonalon művelt, versenyképes ültetvények aránya.

A fennmaradó elméleti „középső harmad” pedig a változó sikerrel művelt, kétes jövőjű, „kettőshasznú” ültetvények halmaza.

Mindössze kb. 25-30%-a öntözött, jégháló mintegy 1 500-2 000 hektárt fed.

A „szokásos” árintervallumnak az étkezési I. osztályú alma esetében az 60-90 Ft/kg nettó termelői árat tekinthetjük, az átlagár 60-70 Ft/kg magasságában alakul (tárolás, válogatás, csomagolás és szállítás nélkül értve, azaz "fa alól" értékesített, lédig I. osztályú almára vonatkoztatva; ’Gala’ és ’Golden’ esetében 65+ mérettől, más fajtáknál 70+ mérettől, illetve kétszínű fajtáknál legalább 50%-os fedőszín-borítottsággal, továbbá hibátlan küllemi megjelenéssel).


fotó: Arysta

Az Arysta az egyik legszélesebb portfóliót felmutató cég az alma növényvédő szerei és biostimulátorai területén.

Ez a pozíció felelősséget is rak a cég vállára, hiszen a jövőben egyre erősebb elvárás lesz, hogy a telepítéstől a fogyasztóig végigkísérhető legyen a termék útja, és a leszüretelt almát szermaradék nélkül lehessen a vásárló kezébe adni.

Ez céltudatos és átgondolt növényvédelmet igényel, amiben az Arysta elkötelezett partnere az almatermesztőknek.

A hatékony növényvédelemhez az Arysta által kínált termékeket és technológiákat Kiss Dániel alma termékfelelős mutatta be, illetve a hatékonyságát a bemutató parcellákon szemléltette. A 2,5 ha-os kísérleti parcellán az Arysta forgalmazásában lévő almás almában felhasználható készítmények szinte mindegyike helyet kapott.

Bár a tavaszi csapadékos körülmények nem tették lehetővé a lemosókezelés elvégzését, az előadó kiemelte fontosságát.

Az Arysta által összeállított Alma Start csomag kiemelkedő hatékonysággal rendelkezik az alma kártevői elleni védekezésre. Összetevőinek bemutatása során elmondta, hogy egyre kevesebb hatóanyag áll rendelkezésre a kártevők írtására, ezenkívül a meglévő hatóanyagokkal szemben a kártevők nagyfokú rezisztenciával rendelkeznek.

Az Alma Start csomagban megtalálható Catane (paraffinolaj) fizikai hatással rendelkezik.

Kipermetezés után egy filmréteget alkot a növény felületén és a kártevők 24 órán belüli pusztulását okozza.

A csomag másik alkotóeleme az Emperor (klórpirifosz-metil) szinergista módon egészíti ki a paraffinolaj hatékonyságát, erősítve a vértetvek elleni hatással. Ezzel a kombinációval megalapozhatjuk az évközbeni növényvédelmi kezelések sikerességét, legfőképpen a levéltetvek, atkák, pajzstetvek áttelelő alakjai ellen.

 A varasodás elleni kezelések alapját az

  • Orthocid 80 WDG,
  • Pyrus 400 SC,
  • Difcor 250 EC,
  • és a Syllit 400 SC kombinációi alkották.

A kora tavaszi hideg időjárás esetén és a későbbi magasabb hőmérsékleti viszonyok között is tökéletes védelmet biztosítanak, preventív, kuratív és eradikatív hatással egyaránt. Az előadó kiemelte az Orthocid érzékenységét a permetlé kémhatására, ezért erre érdemes odafigyelni, hogy a kaptán hatóanyag mindvégig stabil maradjon.

Kiemelt figyelmet fordítottak a kémiai termésszabályozásra, hiszen már a virágzás idején látszott, hogy nagy termés ígérkezik. 

Az Arysta teljes technológiáját alkalmazták, ez három kezelést jelentett.  Teljes virágzásban és sziromhulláskor az ATS Agroflow-t használtak, 10-12 mm-es gyümölcsméretnél a Globaryll készítményt alkalmazták. A résztvevők a kertlátogatás során láthatták az eredményeket. Kézzel már nem volt szükség korrekciós ritkításra, a gyümölcsök mérete és mennyisége megfelelő volt.


fotó: Arysta

Az almamoly elleni védekezés gerincét a Carpovirusine készítmény adta, amelyet a szüretig 7 alkalommal jutattak ki. Az előadó elmondta, hogy nemcsak ökológiai gazdálkodást folytató gazdáknak javasolják a készítményt, hanem konvencionális almatemesztőknek is.

A szuperszelektív hatóanyaggal rendelkező termék granulovírust tartalmaz, amely az almamoly lárváját betegíti meg és gyors pusztulását okozza.

Már 1-2 vírusrészecske felvétele elegendő a lárva pusztulásához.

Kiss Dániel elmondta, hogy a kijuttatását az első nemzedék ellen javasolják kijuttatni. Az almamoly első nemzedékének tojásait levelekre, hajtásokra teszi, így a kikelésük után 2-3 napig keresik a kis gyümölcskezdeményt, ez idő alatt veszik fel a vírus szemcséket. A készítmény tartamhatása 10-12 nap, ezért a kijuttatás időzítését előrejelzéssel (szexferomon csapdázás, hőösszeg számítás) tudjuk meghatározni. A Carpovirusine tartalmaz: attraktánst, ph-beállító adalékanyagot, ezenkívül rendelkezik UV-védelemmel és esőállósága még 30-40 mm csapadéknál is biztosított.

Vértetű ellen május végi időzítéssel használták az Aphox (pirimikarb) rovarölő szert. A szelektív Aphox vértetű mellett levéltetvek ellen is hatékony, a hasznos élő szervezetekkel azonban kíméletes.

A bemutató helyszínén alkalmazott növényvédelmi technológia gerincét az Arysta készítményei adták, így a 2018-as technológiai elemek bemutatásával sorra került a cég szinte teljes alma növényvédelmi kínálata.

Az alma minőség javítására is több, az Arysta által forgalmazott készítményt használtak.

Méretnövelésre és kötődésjavításra a Goemar BM 86 biostimulátort alkalmazták sziromhullástól 10 mm-es gyümölcsátmérőig 3 alkalommal. A készítmény hatására intenzívebbé válik a korai sejtosztódás, melynek következménye a javuló, homogénebb gyümölcsméret, színeződés.

A fizikai és biológiai perzselődések elkerülése érdekében alkalmazták a Gibb Plusz készítményt sziromhullástól 3 alkalommal. A termék kijuttatásának hatására nyújtani tudjuk a gyümölcs hossztengelyét, amely az alma piacosságát nagymértékben javítja.

Az alma minőségjavításának kihagyhatatlan eleme a kalcium-utánpótlás.

Az Arysta által forgalmazott InCa nemcsak kalciumforrást biztosít, de a gyökéren felvett kalcium szállítását és a gyümölcshúsba való beépítését is segíti. Hatásának feltétele a talajban felvehető formában lévő kalcium és az időben elvégzett kijuttatás.

Sziromhullástól 3 alkalommal juttatták ki, kombinálva más növényvédő szerekkel.


fotó: Arysta

Lombon keresztül a Fruton Ca-ot használták 5 alkalommal, amely a betakarítás előtt tökéletes megoldás, nitrogén mentes és gyógyszertári tisztaságú kalcium hatóanyaggal rendelkezik.

Új termék bemutatására is sor került a bemutatón. Az alma tárolási betegségei elleni védelmet szolgálja az Arysta új terméke, a Pomax (pirimetanil + fludioxonil). A fertőzési veszélytől függően egy-vagy két alkalommal használható az érés idején.

Az előadó beszélt még az Atonik biostimulátorról, melynek engedélyezése almástermésűekben folyamatban van.

Jelentősége a kora tavaszi hideg időjárás esetén lehet kiemelkedő, hiszen csonthéjasokban már több alkalommal bizonyított tavaszi fagyok esetén.

Az Arysta a gyümölcstermelőknek is készül egy mennyiségi és minőségi javulást biztosító programmal, melynek neve Pro Nutiva.

(x)

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés