Gazdálkodás

Szántóföld

Amit a PAT technológiáról tudni érdemes – avagy biostimulátorokkal a minőségi termésért 3. rész

Sorozatunk első két részében általánosságban tárgyaltuk az Arysta által gyártott és forgalmazott biostimulátorok hatásának biológiai alapjait. A következőkben a szőlő- és gyümölcstermesztés során felhasználható terméket, a Goemar BM-86 készítményt mutatjuk be.

A Goemar BM-86 készítmény az alga-alapú biostimulátor család tagja, amely a GA14 algakrémen túl, további hozzáadott nitrogént, kenet, magnéziumot, molibdént és bórt tartalmaz. A készítményről bátran kijelenthetjük, hogy a kiváló minőségi termés előállítását megcélzó, intenzív termelést szolgáló technológia fontos eleme. Milyen eredményt érhetünk el a felhasználásával? A válasz „egyszerű”, jó terméskötődést, piacos, darabos termést. Bár a két dolog összefügg, ezúttal foglalkozzunk a termés darabosságával. Talán meglepő, de tény, hogy a betakarítandó termés mérete inkább közvetlenül a kötődés után dől el (alma esetében pl. az első 50-60 napban), mintsem növekedésének későbbi időszakában. A termékenyülést követően intenzív sejtosztódás indul el a terméskezdeményben. Miután ez a folyamat lezárul, további sejtosztódás már nem megy végbe, a termés növekedésekor kizárólag a sejtek megnyúlása, növekedése fog végbemenni. A sejtosztódás folyamatát a növény által a virágzás-terméskötődés időszakában termelt poliaminok szabályozzák. A Goemar BM-86 készítményben lévő algakrém hatóanyagai hatással vannak a poliaminok fokozott termelésre, így a korai sejtosztódás fokozásával közvetlen hatással bírnak a betakarított gyümölcs minőségére. A magasabb poliamin-szint egyúttal javítja a növény ellenálló képességét a virágzás és terméskötődés alatt bekövetkező stresszhatásokkal szemben, mint pl. fagyhatás, vagy lehűlés.

Hogyan használható ki a fenti hatás az egyes növényeink termesztése során?

Az almatermesztés során azoknál a fajtáknál érdemes a Goemar BM-86 készítményt használni, amelyek hajlamosak a termés elaprózódására. Ezeknél a fajtáknál a virágzás időszakában, technológia-szerűen kell a készítményt kijuttatni, azaz meghatározott fenológiai állapotokban, többszöri –lehetőleg kettő vagy három – alkalommal. Az ideális kijuttatási időszak a virágzás kezdete, a teljes virágzás, valamint a sziromhullás időszaka. Mivel a készítmény a kötődés hatékonyságát is javítja, figyelnünk kell a kötődés mértékére és szükség esetén termésritkítás kell végeznünk. A kezelt királyvirágok esetében a fokozott poliamintermelés miatt a ritkítási beavatkozás hatékonysága javul. A Goemar BM-86-al elvégzett beavatkozás eredményeképpen a termés egyöntetűbb, darabosabb és jobb színeződésű lesz.

A Goemar BM-86 készítmény eredményesen használható fel a szőlőtermesztésben, különösen a csemege szőlő előállítása során. Kijuttatását ebben az esetben is a virágzás időszakára kell időzíteni, és az almához hasonlóan többszöri kijuttatást kell betervezni. Az első kezelést a válon megjelenő első virágok nyílásakor, a következőt a teljes virágzás időszakában, míg a harmadik kezelést a virágzás végén kell elvégezni. Különösen azokban a fajtákban érdemes a készítményt bevetni, amelyek madárkásodásra hajlamosak. A technológia nem csak a terméskötődés hatékonyságát javítja, hanem a bekötött bogyókezdemények – különböző okok miatt bekövetkező – elrúgását is mérsékli. Eredményként piacos, telt fürtöket, tetszetős árut kapunk.

A Goemar BM-86 csonthéjasokban történő felhasználására a legtöbb esetben a terméskötődés elősegítésére, valamint a bekötődött gyümölcskezdemények elrúgásának mérséklésére használhatjuk. A termésméretre kifejtett hatását ez esetben is kihasználhatjuk, de különösen eredményes lehet cseresznye esetében. A fehérbimbós állapotban vagy virágzás kezdetén kell megkezdeni kijuttatását, majd a technológiát a teljes virágzásban, illetve a sziromhullást követő kezeléssel folytatni.

Nagyon fontos, hogy a Goemar BM-86 készítmény kijuttatását minden növénykultúra esetében a megszabott fenológiai állapotban végezzük el. Ezt még akkor is így tegyük, ha az egyébként esedékes növényvédelmi kezelésekkel nem esik egybe. Ilyen esetekben a kezelés és a minőségjavító technológia eredményessége miatt inkább vállaljuk be egy külön forduló költségeit. A kezelés hatékonyságát javítja, ha a készítmény kijuttatásakor a tankkeverékhez Silwet Star hatásfokozó adalékanyagot adunk. Ennek különösen azokban a kultúrákban van nagyobb jelentősége (alma, csonthéjasok), ahol a kezeléskor viszonylag kicsi lombfelületet kell kezelnünk, azon kell elérnünk a lehető legjobb fedettséget.

A Goemar BM-86 biostimulátor alkalmas arra, hogy pontosan betartott kijuttatási program mellett segítse az intenzív termesztéstechnológia eredményességét, a jó minőségű, piacos termés elérését.

Somos Ferenc
Arysta Magyarország Kft.

 

 

(X)

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook