Gazdálkodás

Szántóföld

Időben kezdjük meg a parlagfű irtását

Magyarország jelenleg Európa egyik, parlagfűvel leginkább fertőzött országa, és a pollenkoncentráció növekedésével, az allergiás betegek száma is egyre inkább növekedett az elmúlt években.

Az utóbbi évek gyomfelvételezéseinek becslése szerint az ország szántóterületének több mint 5%-a borított parlagfűvel. A parlagfű nemcsak az allergiásoknak okoz igen nagy gondot, hanem a gazdák munkáját is megnehezíti, és ezzel együtt a gazdálkodást is költségesebbé teszi.

A parlagfű sikeres térhódítása természetesen az igen hatékony szaporodásának köszönhető. Csupán néhány év kellett ahhoz, hogy hazánk egyik leginkább elterjedt gyomnövényévé váljon. Az ellene való védekezés alapja éppen ezért csak egy hosszú távú és széles körben alkalmazott jól összehangolt védekezési stratégia lehet. Ebből a célból alkotta meg az akkori Vidékfejlesztési Minisztérium 2011-ben a Parlagfű elleni stratégiáját, amelynek megvalósítása jelenleg is zajlik.

A stratégia itt érhető el.

A stratégia egy komplex védekezési terv, amelynek alapjai az oktatás, képzés és a tájékoztatás. Rendkívül fontos, hogy a tájékoztatást a földhasználókon túl a társadalom széles rétegei számára is biztosított legyen, hiszen a házi kertekben is nagy problémát okozhat ez az allergén gyomnövény.

A parlagfű fertőzöttség visszaszorítását a földhasználók jogkövető magatartására is szükség van. Ennek ellenőrzését az erre kijelölt hatóságok folyamatosan végzik, és a parlagfű jelenléte esetén, bírság kiszabásával büntetik a gondatlan földhasználót.

A bírság azonban könnyen elkerülhető. Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény. 17. § (4) bekezdése ugyanis egyértelműen kimondja: „A földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.” A június 30-ai időpont a törvény értelmében a legvégső időpont, ameddig meg kell tehát akadályozni a parlagfű virágbimbója kialakulását. A határidő elmulasztása könnyedén bírsághoz vezethet, amely mértéke igen jelentős, 15.000Ft – 5.000.000 Ft.

Még időben vagyunk, mindannyiunk érdekében előzzük meg a parlagfű virágzatok kialakulását!

agrotrend.hu / Benedek Borbála

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook