Gazdálkodás

Szántóföld

Kevesen kértek eddig öntözésfejlesztési támogatást

A vártnál jóval kevesebben jelentkeztek eddig a májusban meghirdetett öntözésfejlesztési pályázatra. A gazdálkodók alig 2,5 milliárd forintot érintő támogatási kérelmet adtak be. Ez a teljes keret mintegy öt százaléka. Ha nem használják fel a gazdák, másra költi a pénz egy részét a kormány.

Egyelőre csekély az érdeklődés a májusban meghirdetett öntözésfejlesztési pályázatra. Ha a gazdálkodók a következő hónapokban sem kötik le a rendelkezésre álló keretet, elképzelhető, hogy az erre a célra szánt mintegy 50 milliárd forintot más területre csoportosítja át a Miniszterelnökség – tudta meg a Magyar Idők. Kis Miklós Zsolt, a tárca agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára lapunknak elmondta: a pénz átcsoportosítására – kormánydöntéssel alátámasztva – lehetősége van az irányító hatóságnak. Ehhez azonban mérlegelni kell, hogy más területeken mekkora volt az érdeklődés, és azt is meg kell nézni, melyek azok az ágazatok, ahol túljelentkezés volt a felhívásokra.

A gazdálkodók augusztus elsejétől kérhetnek támogatást vízgazdálkodási fejlesztéseikhez. Eddig mindössze 2,5 milliárd forintnyi pályázat érkezett be, ez jelentősen alulmúlja a várakozásokat. Kis Miklós Zsolt szerint az egyik legnagyobb akadály a nehezen teljesíthető szabályokban kereshető. Az Európai Bizottság ugyanis csak úgy engedte át az öntözés fejlesztését célzó pályázat tervét, ha hazánk szigorú feltételekhez köti a támogatást. A vízjogi engedélyköteles beruházások esetében például a pályázatot csak jogerős elvi vízjogi engedély megléte esetén lehet benyújtani. Emellett a jelenlegi birtokszerkezet is sok esetben akadályozza a fejlesztéseket. Az osztatlan közös tulajdon máig rendezetlen helyzete miatt sok pályázó nem jogosult a támogatásra, mivel a beruházáshoz minden tulajdonos hozzájárulása szükséges. Máig tulajdonosként vannak bejegyezve olyan személyek, akik már az előző évszázadban elhunytak, ráadásul még a hagyatéki eljárás sem történt meg, ezért az ilyen földterületek kiszorulnak a támogatásokból.

Az öntözésfejlesztési pályázat első értékelési szakasza november 7-én zárul, akkor kezdik el kiértékelni az első körben beérkezett kérelmeket. A pályázat a többi vidékfejlesztési felhíváshoz hasonlóan – a források kimerülésének függvényében – két évig nyitott, tehát van még idő az igénylések benyújtására. Kis Miklós Zsolt szerint reménykeltő, hogy a Miniszterelnökség információi szerint a Belügyminisztériumhoz 2015 és 2016 között mintegy 2600 engedélykérés érkezett, s a tárca ezek közül 2400 esetben hozott pozitív döntést. – Elképzelhető, hogy a vízjogi engedéllyel rendelkező gazdák hamarosan megjelennek majd a pályázók között. Megvan az esély arra, hogy a következő hónapokban megnő a jelentkezők száma, a rendszerben jelenleg több kérelem is véglegesítés előtt áll – tette hozzá az államtitkár.

agrotrend.hu / magyaridok.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés