Gazdálkodás

Szántóföld

Legalább még egy év, mire lesz új ökopályázat

Az ökogazdálkodás hiába életforma, amennyiben a támogatási rendszer nem áll rendelkezésre, nehezebb motiválni a gazdálkodókat. 2018-ig biztosan várni kell az újabb kiírásra.

A mezőgazdaság jelenleg elterjedt, szintetikus inputanyagokra épülő gyakorlata egyre inkább meg kell, hogy feleljen a saját bőrünkön is érezhető környezeti és társadalmi kihívásoknak. 2020-tól az Európai Uniós agrártámogatások folytatása is csak akkor lesz indokolható, ha a mezőgazdaság az élelmiszer-termelés mellett egyre több pozitív környezeti és társadalmi értéket állítunk elő, és ezzel párhuzamosan változtatunk a környezetkárosító folyamatokon.

Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) a Szent István Egyetemmel együttműködve konferenciát szervezett a környezeti, társadalmi és gazdasági szempontból egyaránt fenntartható termelés előmozdítása érdekében.

– Gondoskodnunk kell az új szemlélet megismertetéséről, olyan tudást kell a hazai mezőgazdasági szakemberek kezébe adnunk, amelynek birtokában képesek megoldást nyújtani a népesség élelmezésének és a természeti erőforrások megőrzésének, a vidéken élők megtartásának komplex kihívására. Az ökológiai gazdálkodás ilyen termelési módszer – mondta Dr. Drexler Dóra, az ÖMKi vezetője.

Prof. Dr. Gyuricza Csaba: Biztatóak az eredmények az ökotermesztésre alkalmas új fajták, fajtajelöltek szelektálása, biológiailag értékes komponensek feltárása kapcsán – fotó: Agrotrend.hu

Manapság az új és modern gépek 5-6 év múlva már elavultnak számítanak, a kutatások és az innováció ezért is nagyon fontos, agrárterületen pedig még fokozottabban is. A Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) célja olyan gyakorlatorientált kutatások végzése, amelyek során a szakpolitikai célkitűzéseknek megfelelő, a gyakorlatban közvetlenül hasznosítható kutatási eredmények érhetők el.

– Évről évre mintegy 160 olyan, gyakorlatban közvetlenül megvalósuló kutatási területeket működtetünk, amelyeknek konkrét termék, konkrét technológia, új fajta formájában jelentkeznek. Ezeknek a kutatásoknak célja elsősorban nem az, hogy a citációs indexet növelje, rövid időn belül konkrét eredményeket szeretnénk elérni – közölte az eseményen Prof. Dr. Gyuricza Csaba, a NAIK januárban kinevezett főigazgatója.

Mivel az ökológiai gazdálkodás szerepe jelenleg kevésbé hangsúlyos a hazai kutatásban, ezért a NAIK a jövőben kiemelt célterületnek tekinti e területet – nem új intézet létrehozásával, hanem a meglévő erőforrásokra alapozva, a szellemi potenciált felhasználva.

Kis Miklós Zsolt: A Közös Agrárpolitikának olyan irányt kell a 2020 utáni ciklusban képviselnie, ami az ökoprogramot erősíti – fotó: Agrotrend.hu

Az ökogazdálkodásban mutatkozó lehetőségeket meg kell ragadni kormányzati szinten is, a Vidékfejlesztési Programban rendelkezésre álló források is e célokat szolgálják.

– Aki jogosult rá és kérelmet nyújtott be, hozzáfért ezekhez a támogatásokhoz. Nem volt kiválasztás, mindenki részesülhetetett a mintegy 62 milliárd forintos forrásösszegből – tájékoztatott Kis Miklós Zsolt. Az agrár-vidékfejlesztési államtitkár a konferencián rámutatott: a Miniszterelnökség korábbi ígéretével ellentétben

az idei évben nem nyitják újra ezt a támogatási lehetőséget,

mivel olyan mértékű volt a beérkezett igények száma, ami teljes mértékben kimerítette a keretet.

– Amennyiben azt látjuk, hogy a kifizetések számaiból már legalább megjósolható, hogy mekkora lesz a maradványösszeg mértéke, akkor erre a támogatási összegre az ökogazdálkodók újra pályázhatnak – mondta az Agrotrend.hu-nak Kis Miklós Zsolt, aki szerint nem csak az a fontos, hogy hány hektárt vonnak ökológiai gazdálkodásba. – Vannak, akik csak azért pályáztak, mert így talán könnyebben hozzáfértek a forrásokhoz, de talán sokkal lényegesebb, hogy az ökológiailag kaszált területek helyett azok a területek növekedjenek, ahol valóban növény- és zöldségtermesztés folyik. 

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés