Gazdálkodás

Szántóföld

Meddig mennek el a növényvédelmi szabályokkal?

Számos következménnyel járhat az Európai Unión belül évek óta szigorodó engedélyeztetési rendszer. A magyar növényvédelmi szakma aggódik.

A Növényvédőszer-gyártók és Importőrök Szövetsége Egyesület megbízásából a Kleffmann Group mezőgazdasági piackutató cég vezetésével hatástanulmány készült, amely a tervezett növényvédőszerhatóanyag-kivonásoknak a magyarországi mezőgazdasági termelésben várható hatását vizsgálja az őszi búza, a napraforgó és a kukorica esetében. 

A tanulmány megállapításai alapján növényvédő szerek fejlesztésében az utóbbi időben jellemzővé vált hatóanyag-kombinációkkal jól ki lehet használni a szinergiahatásokat, és ezáltal az egyedi hatóanyagok kijuttatásának mennyiségét jelentős mértékben csökkenteni lehet. 

Több hatóanyagot kivontak és továbbiakét tervezik – fotó: 123rf

– A magyar növényvédelmi szakma részéről egyáltalán nem vagyunk nyugodtak a hatóanyag-kivezetés és- visszavonás miatt, hiszen nem kiváltható hatóanyagokról van szó. A búza gombabetegségeinek védelmében gyakorlatilag nincs más hatóanyag. A termésbiztonság romlására reális esélyt látunk, ha a fuzárium ellen nem tudunk védekezni, akkor egy másik probléma, a mikotoxin lép fel – nyilatkozta az Agrotrend.hu-nak dr. Tarcali Gábor.

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara elnöke szerint mindez további nehézségekhez vezethet, ugyanis erősödhet az illegális növényvédőszer- és hatóanyag-kereskedés is az Európai Unión kívüli piacokról.

A tervezett intézkedések jelentős mértékben befolyásolhatják az országos szintű közegészségügyi és népegészségügyi problémákat okozó, igen agresszíven terjedő parlagfűvel szembeni hatékony védekezést is.

– Arra kell törekedni, hogy a szabályokat betartva, felelősségteljesen, a legjobb szakértelemmel végezzük el a növényvédelmi feladatokat, így lesz a termék és a hatóanyag-maradék szempontjából a legbiztonságosabb, és így tudjuk garantálni a termés mennyiségét is – mondta a szakember.

A kórokozók és kártevők megjelenésének és terjedésének előrejelzésén alapuló preventív védekezéssel is mérséklődhet a felhasználásra kerülő hatóanyagok mennyisége. Az integrált megoldások a szakszerű növényvédelemben sokkal hatékonyabb megoldást tudnak adni a negatív környezeti hatások csökkentésére.

– Mi, termelők abszolút nem örülünk – jelentette ki az Agrotrend.hu-nak Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége elnökhelyettese. – Eddig 25-féle növényvédőszert használhattunk egy problémakörre, ebből maradt 3-4. Több olyan kultúra is lehet, amit azért nem fogunk termeszteni, mert az engedélyezett növényvédelemi lehetőségekkel nem lehet megoldani. 

agrotrend.hu

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook