Gazdálkodás

Szántóföld

Megkezdődtek a próbavágások az őszi árpánál

Akár húsz százalékkal is kevesebb lehet a hektáronkénti gabonahozam a csapadékhiány miatt. A búza aratása július első hetében indulhat. Nagy szükség lenne az esőre és az integrációra az ágazatban.

A mintegy kétszázezer hektáron elvetett őszi árpánál megkezdődtek a próbavágások, a munka dandárját a jövő héten végzik el, június végére fejezhetik be a betakarítást – mondta a Magyar Hírlapnak a Gabonatermesztők Országos Szövetségének az elnöke. Vancsura József hozzáfűzte: tavaly rekordtermések születtek gabonából, köszönhetően a kellő és egyenletesen eloszlott csapadéknak,

idén azonban száz milliméternyi eső hiányzik, ezért a termésmennyiség nem éri el a 2016-os szintet, 

akár húsz százalékkal is kevesebb lehet a hektáronkénti hozam.

fotó:Pixabay

Búzából 4-4,5 millió tonnányi termésmennyiséget várnak idén az országban, ami elmarad a tavalyi, 5,3 millió tonnától. Az elnök megjegyezte: a búza aratása július 5. körül kezdődhet és augusztus elejére takaríthatják be a termést a mintegy 950 ezer hektárnyi vetésterületen.

A búza minősége, a sikértartalom az elkövetkezendő hetek időjárástól függ. Búzából bő egymillió tonna kell étkezési célokra, másfél-kétmillió takarmányozásra, a többit exportálják. A magyar búza meghatározó piaca Németország, Olaszország, Románia, Ausztria, bizonyos években arab országok, például Egyiptom is vásárol tételeket. Vancsura József úgy fogalmazott:

semmi jóra nem számítanak a termesztők az árak tekintetében.

Búza esetében ötvenezer forint/tonna árral lennének elégedettek a gazdák, az már nyereséget jelentene, ám jelenleg 38-42 ezer forintos ajánlatok forognak a piacon.

fotó:MTI

A Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke szerint

nagy szükség lenne az integrációra az ágazatban, ám jelenleg e téren nagy a lemaradás, holott ez a versenyképesség kulcsa.

Úgy véli: nem harminc-negyven, hanem legalább hatszáz hektáros, egybefüggő területeken kellene búzával foglalkozni. Ukrajnában például átlagosan kilencezer hektáros területeken termesztenek búzát. A kivitelben gondot jelent az is, hogy nem tudunk egyenletes jó minőséget felmutatni jelentős búzatételek esetében. Vancsura szerint termelői szövetkezetekben kellene azonos fajtájú búzát termeszteni, azonos technológiával, és össze kellene hangolni a tárolási-értékesítési teendőket is.

agrotrend.hu / magyarhirlap.hu

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook