Gazdálkodás

Szántóföld

Trichoderma a talaj testőre

A talaj egy nagyon bonyolult rendszer. A benne lévő élőlényeknek köszönhetően kövek halmazából termőközeggé válik. Támogatja a növények életét, és újrahasznosítja az elhalt növényi maradványokat. A mezőgazdaság ebbe a harmonikus rendszerbe jelentősen beleavatkozik.

Mit jelent ez?

Egy táblán egy haszonnövény fajta termesztésével kiiktatjuk a genetikai változatosságot, így kedvező helyzetbe hozzuk a kultúrnövényünkhöz kapcsolódó kórokozókat, kártevőket, majd ezek megelőzésére vagy visszaszorítására bevetjük a növényvédelem kínálta lehetőségeket. A termesztett növény lekerülése után a lebontó folyamatoknál is azok a káros szervezetek kerülnek előnybe, amelyek kultúrnövényünkön felszaporodtak. Problémáinkat tudjuk még fokozni is. Mindenki igyekszik megfelelni az MVH vetésváltási előírásainak, de közben gondolunk a természetre is? Valóban megvan a 4-5 év vetésváltás akkor is, ha figyelembe vesszük termesztett növényeink közös ellenségeit? Ha erre nem gondolunk, miért csodálkozunk, ha a természet válaszol? Ha az ember rendszeresen egy irányba lendíti ki a „hintát”, minél jobban eltér az egyensúlytól, annál erősebb „járványra” számíthat a károsítóknak optimális körülmények között.

A kórokozó gombák felszaporításának terén két gombával „jeleskedünk”: a fuzáriummal és a szklerotíniával. A probléma megoldásáért fordulhatunk a természethez is, hiszen komplex egyensúlyban lévő rendszerben minden „túlszaporodásra” meg van a válasz. A természet eszköztárából, egy gombacsaládról és annak mezőgazdasági alkalmazási lehetőségéről szeretnék gondolkodás ébresztő megoldásokat bemutatni. Nevük is van: Trichodermák.

Közösen gondolkodva induljuk el egy gabona tarlóról. Szétszórtuk a szalmát, de velük együtt szétszórtuk a növényeinken élő gombákat is.

Szakirodalmi adatokból tudjuk, hogy a szalmabontást négy gombacsalád közül valamelyik, vagy ezek együttesen indítják el. Ezek:

Aspergillus: a gabonafélékben előforduló legveszélyesebb kórokozók, ochratoxint termelnek,

Penicillium: ártalmatlan penészgombák, de kellemetlen gombatoxinokat is termelnek,

Fusarium: a gabonaféléket is fertőző növénykórokozó gomba, toxinokat is termel,

Trichoderma: hasznos mikrogomba, termésnövelő és növényvédelmi hatásokkal.

2016-ban a fuzárium fertőzést a heti rendszerességgel megérkező eső nagymértékben támogatta. Igen gyakori volt a legalább egy-egy kalászka pelyváját érintő gomba megtelepedés. Vajon ezekkel a pelyvákkal mi lesz?

Fertőzött pelyváról kiinduló fuzárium táptalajon

Trichoderma és fuzárium táptalajon

Trichoderma ha találkozik fuzáriummal, legyőzi

Ha egy ilyen pelyva rákerül a gazdag tápanyagot jelentő szalmára, ő lesz a meghatározó lebontó gomba. Ez veszteség, mert nem hasznos mikroorganizmusok híznak a szalmán, amelyek elősegítenék annak a következő növény számára kedvező hasznosulását, és kockázat, mert egy erős fuzárium góc sokkal könnyebben indíthat fertőzést a következő kultúrában.

A gondos gazdák tudják, hogy a kalászosok tarlóján a legolcsóbb és leghatékonyabb gyomirtás a tarlókezelés, mert ezzel védekezni lehet a veszélyes évelő gyomok (fenyércirok, acat) ellen és jelentősen lehet csökkenteni a talaj gyommag készletét is. Külön kijuttatási költség nélkül a Trifender WP készítményt tankkeverékben kiszórva, elősegítjük a növényi maradványok egészséges irányba történő bomlását, visszaszorítjuk a káros gombákat, és elpusztítjuk a területen kikelt gyomokat.

A repce vetésekor bedolgozott Trifender WP segít a szalmabontásban és az ősszel fellépő gombakártevők visszaszorításában.

A jövő egyik érdekes megoldása lehet a Fielder, amely jelenleg Trichoderma tartalmú termésnövelő permetezőszerként használatos. A készítmény a repcemagra drazsírozva, a növénnyel együtt fejlődve olyan szimbiotikus kapcsolatot alakít ki, ami által a repce a rovarkártevők számára nem lesz kedvelt.

Trichoderma sporulál a csávázott mag gyökere mellett

Jelenlegi tapasztalatok alapján a Fielder, kedvező élettani hatásai mellett kis és közepes rovarnyomás esetén elegendő a repce őszi rovar és gomba védelmére.

őszi kalászosoknál, főleg a forgatás nélküli technológiában, felszínen marad a szalma, amely elbontatlan tápanyagot jelent és kórtani fertőzésforrást képez. Az őszi gyomírást érdemes Trifender WP-vel összekötni. Ha a rovarok elleni riasztó hatást is ki kívánjuk használni, akkor a Fielder a jó megoldás.

Tavasszal a kalászosokban a helyzet hasonló, Trifender WP alkalmazásával a fuzárium jelentősen mérsékelhető.

Repcében a szklerotínia csapadékos tavaszon támad. Tűzoltó megoldást jelent, ha a fertőzés megtörténte előtt Trifender WP-t tudunk a talajba juttatni. Ilyenkor a spóráknak a zárt repceállományról a talaj felső 4-6 cm rétegébe kell mosódni. Ez „tűzoltó megoldás”, de utolsó lehetőség a talajból történő fertőzés megelőzésére.

A kukorica a legjelentősebb tavaszi vetésű növény. Csapadékos évjáratokban, főleg molyrágás után a csőfuzárium sok problémát okoz. Többször bebizonyosodott már, hogy a fuzárium elleni harcban a Trichoderma jó szövetséges. Felemészti a szármaradványt, ami a fuzárium felszaporodásának helye, fizikailag is támadja a fuzáriumot, valamint a növény saját védekező képességét fokozza. Érdemes alkalmazni a starterre felvitt Trichoderma formuláció, a PS Perfect vetéssel egymenetben való kihelyezésétől, a permetezhető Trifender WP posztemergens gyomirtáshoz adásáig. Ekkor van ideje neki elfoglalni a teret, és megerősödve várni a fuzárium fertőzés elindulását. Mi van ha nem fuzáriumos az év? Tettünk a talajunk egészségéért, és a kb. 10% terméstöbblettel a kezelés a termés mennyiségében megtérül.

Napraforgónál mindenki figyel arra, hogy a vetésforgóban megfelelően helyezkedjen el, de a hasonló kórtani problémákkal küzdő növényeket nem szokás figyelembe venni. Orosz-rulett ez, ha csapadékos lesz az idő. Érdemes a biztonságra helyezni a hangsúlyt. A PS Perfect vagy a Trifender WP sikeres megoldás lehet

A szója olyan, mint régen az orosz nyelv tanulása volt. A támogatások megszerzése miatt sokan elvetik, de kevés sikerélményt ad, ezért nem is szeretik. Ezért is lehet, hogy a déli határainkon túl 4-5t szinte mindig megterem, nálunk meg a tárcsaérett és a 4-5 t közt mindenféle eredmény születik. 15-20 éve a repce is ilyen növény volt, aztán elkezdtünk rá figyelni, és mára a profik minden évben jó profittal termelik.

A jó szója technológiáról sokat lehetne írni, de kevesen foglalkoznak a talajból támadó gombákkal. Itt is alkalmazható az Öko-ni helyett a PS Perfect és a Trifender WP, szélesebb hatásspektrumával, gyorsabb hatásával, kedvező élettani tulajdonságaival.

Minden biológiai termék alkalmazása egy kicsit más szemléletet követel meg. A kémia védelemben látjuk a problémát és kezeljük azt. A biológiai termékeknél előre kell gondolkodni, mi lehet a probléma és azt mivel tudom megoldani, mert az adott élő szervezetnek fel kell szaporodni addigra, amikor a legjobban számítunk rá a harcban. Ezen szokott elbukni a kezdő biológiai termék alkalmazó, aztán szidja az aktuális terméket. A másik támadási pont a nem 100%-os hatás. Kémiai készítményekkel melyik gombát vagy rovart irtottuk ki tökéletesen a kultúrterületeinkről? Ha megtettük, miért kell minden évben újra védekezni? Ha az egyiknél elfogadjuk a nem 100%-os hatást, a másiknál miért kifogás? A természetben totális megoldás sem kémiai, sem biológiai módszerekkel nincs, mert a természet törekszik az egyensúly visszaállítására (pl. rezisztencia kialakulása). Aki fejben ezt megérti, az meg tudja tenni azt a lépést, hogy a természethez visszanyúlva az ott élő szervezeteket a maga hasznára fordítva, egészségesebb környezetben eredményesen tudjon gazdálkodni.

(X)

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés