Hírek

A TPP jövője kérdésessé vált – az amerikai kormány kivonul

Donald Trump aláírta azt az elnöki rendeletet, amelynek értelmében az Egyesült Államok kivonul a csendes-óceáni szabadkereskedelmi megállapodásból (TPP). Inkább kétoldalú megállapodásokat kötne a TPP helyett.

Trump megválasztása után már néhány héttel, novemberben bejelentette, hogy az Egyesült Államokat kivonja a készülő ázsiai-csendes-óceáni szabadkereskedelmi egyezményből, amit kétoldalú, “korrekt” kereskedelmi egyezményekkel helyettesít majd. Utóbbiakkal “visszahozza a munkahelyeket és az ipart” Amerikába – érvelt. Trump a TPP-t az Egyesült Államok “potenciális katasztrófájának” minősítette.

Kampányígéretét beváltva, Donald Trump amerikai elnök első munkanapján rendelet írt alá arról, hogy az Egyesült Államok kivonul a Csendes-óceáni Partnerségből (TPP) – közölte a BBC híroldala. Ezzel az Egyesült Államok elhagyja a csendes-óceáni térség 12 országát összefogó szabadkereskedelmi együttműködést. Az aláírás után Trump leszögezte: a TPP felmondása "nagyszerű hír az amerikai dolgozó emberek számára".

Az Obama-kormányzat éveken keresztül tárgyalt a megállapodásról, amelyet Ausztrália, Brunei, Kanada, Chile, Japán, Malajzia, Mexikó, Új-Zéland, Peru, Szingapúr, az Egyesült Államok és Vietnám képviselői 2016. február 4-én Aucklandben írták alá.

A TPP-megállapodás életbe lépésének az a feltétele, hogy minden ország ratifikálja, vagy két évvel az aláírás utánig legalább az aláírók együttes hazai össztermékének (GDP) 85 százalékát adó országok emeljék be azt hazai jogrendjükbe. Utóbbi feltétel azt jelenti, hogy az Egyesült Államok nélkül nem jöhet létre a szabadkereskedelmi övezet, ugyanis a 12 ország együttes GDP-jének 60 százalékát az amerikai gazdaság állítja elő. Abe Sindzo, japán miniszterelnök – aki a TPP nagy támogatója – a minap leszögezte: a TPP-nek az Egyesült Államok nélkül semmi értelme.

Korábban közölt elemzői vélemények szerint, ha nem lép életbe a megállapodás, várhatóan felértékelődik Kína szerepe a csendes-óceáni térség kereskedelmének alakításában.

agrotrend.hu / BBC, MTI

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés