Hírek

A búza a tárolókban, a nagy kérdés az ár

Az ország egész területén befejeződtek az aratási munkálatok, ez eredmények a vártnál jobban alakultak. Megkezdődött a szőlő szüretelése, kellemetlen meglepetést okozhat az amerikai kukoricabogár imágók tömeges rajzása – ezek voltak a hét agrárhírei.

Fokozott ellenőrzés-sorozatot indított a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), a szeptember 20-ig tartó, országos akcióban a pénzügyőrök az elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszer (ekáer) szabályainak betartását vizsgálják. Az előre bejelentett ellenőrzési akció a megelőzést, az adómorál javítását szolgálja, valamint hogy egyetlen vállalkozó se szegje meg az adózási szabályokat, amelyek nemcsak a költségvetési bevételeket biztosítják, hanem a tisztességes piaci versenyt is. Az ekáer az egészségre káros élelmiszerek kiszűrésére is alkalmas.

Vége az aratásnak, kevesebb lett idén a búza – Optimális körülmények között fejeződtek be a munkák, de országos átlagban a hozamokat és minőséget tekintve is nagy a szórás. Területalapú támogatások nélkül továbbra is veszteséget termelnének a gazdálkodók. Az összes nyári betakarításü növény esetében elmondható, hogy idén a termőterület 2016-hoz és az elmúlt 5 év átlagához képest is csökkent, 2,7 százalékkal kisebb, mint az előző időszakokban volt. 


fotó:Pixabay

Nettó 92 ezer forintos tájékoztató árat tett közzé egy tonna őszi kalászos vetőmagra a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, amely kissé a tavalyi ár alatt várható. A szervezet szerint elegendő mennyiségű vetőmag áll majd a gazdálkodók rendelkezésére az őszi vetésekhez.

Erősödő kutatói együttműködés a GMO-mentes szójatermelés érdekében – Magyarország elkötelezett és következetes támogatója a GMO-mentes mezőgazdaság megóvásának a tudományos-kutatói együttműködések erősítésén keresztül is – fogalmazott dr. Gyuricza Csaba, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) főigazgatója Pekingben, a Kína-Európa Szója Szimpóziumon elhangzott felszólalásában. A szimpóziumon a NAIK szorosabb tudományos és kutatói tapasztalatcserére építkező kapcsolatokról szóló megállapodást készít elő a Kínai Agrártudományi Akadémiával.

fotó:Pixabay

Az Európai Bizottság az egészséges táplálkozás népszerűsítése és minél szélesebb elterjedése, továbbá az európai zöldség-, gyümölcs- és tejtermelők támogatása érdekében augusztus 1-jén új uniós iskolagyümölcs-, iskolazöldség- és iskolatejprogramot indít, amelyet már az ősszel induló tanév első napjától kezdve minden uniós tagállamban bevezethetnek. A minden tagországra kiterjedő program az európai iskolások millióit juttatja egészséges táplálékhoz, és több ezer mezőgazdasági gazdálkodónak nyújt támogatást. Magyarország közel 6 millió euró támogatást kap a programokra.

A rossz szezonkezdet után ismét magára találhat a hazai dinnyepiac. Az élénkülő keresletnek köszönhetően néhány forinttal emelkedtek a felvásárlási árak. A túl korai áruházi akció hatásait azonban így is magán viseli az idény, a gazdálkodók egy része biztosan veszteséggel zárja az évet. Nem csak az árakban, a keresletben is szerencsétlenül alakult a szezonkezdet. Békés megye mellett az ország más részein is folyamatban van a betakarítás. Általában a nyírségi térségben indul legkésőbb a szezon, a korszerű technológiával, palántás ültetéssel dolgozó gazdák már ott is szedik a dinnyét.

Az őszibarack a dinnyéhez hasonlóan „kánikulagyümölcs”. A frissítő, szomjoltó gyümölcsből a sárga húsú a sláger, illetve minél magasabb a hőmérséklet, annál több fogy a kopasz ősziből és a nektarinból. A meleg időjárás kifejezetten jó hatással van a minőségre, kiváló zamatú gyümölcsök kerülnek idén a strandokra, piacokra, üzletekbe. Az őszibarack nagy részét Csongrád, Pest és Bács-Kiskun megyében termelik, de jelentős a termelés Fejérben, Somogyban, Szabolcs-Szatmár-Beregben és Hevesben is.

fotó:Pixabay

Ausztriából és Kárpátaljáról is érdeklődnek a jövő tavaszra kiépülő magyar jégkármérséklő rendszer iránt. A talajgenerátoros jégkármérséklő hálózat működése annál eredményesebb, minél nagyobb területet fed le, ezért érdemes megfontolni a szomszédos területek csatlakozását a magyar védőhálóhoz. A most kiépülő háló körülbelül 50 milliárd forintnyi termelési értéket óv majd, de a védelem kiterjed a lakossági és gazdasági vagyontárgyakra is, ami jelentősen növeli a rendszer hasznosságát.

Keleti szomszédunknál is megjelent az afrikai sertéspestis – A magyar-román határtól alig több mint 10 km-re afrikai sertéspestist (ASP) regisztrált egy háztáji állományban a Román Állategészségügyi Szolgálat. A betegség tényét a laboratóriumi vizsgálatok is megerősítették. 

fotó:123rf

Szigorítják az ellenőrzéseket bizonyos határszakaszokon – Mivel sem megelőzésre, sem utólagos gyógykezelésre nincs lehetőség, ezért nagyon veszélyes, ha egy-egy állományban megjelenik az afrikai sertéspestis. Magyarország még mentes terület – a járványvédelmi szabályokat minden gazdálkodó tartsa be!

Lejárt a határideje az idei élelmiszerlánc-felügyeleti díj első részlete befizetésének. A befolyt összeg egy részét a minőségi vizsgálatok, továbbá az élelmiszerlánc-szereplők és a vásárlók szemléletformálása, tájékoztatása érdekében használják fel. Az élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevezetésének az volt a célja, hogy a teherviselés a teljes élelmiszerláncban kiegyensúlyozottabbá, arányosabbá váljon. 

Több borra és kiváló évjáratra számítanak idén a borászok – Minőségben és mennyiségben is az elmúlt öt év átlagát meghaladó szőlőtermésre és borkészítésre számítanak idén a magyar borászok, köszönhetően az eddigi kedvező időjárási viszonyoknak. Már szüretelik az első szőlőt a Balatonnál.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) Szupermenta sorozatának legújabb állomásaként a 2016-os évjáratú, száraz kékfrankos rozékat ellenőrizték a hivatal szakemberei. Összesen 28 terméket vizsgáltak élelmiszerbiztonsági, minőségi és kedveltségi szempontok mentén. Az összkép megfelelő volt, de akadtak jelölési hiányosságok.

fotó:123rf

Új ügyvezető igazgató irányítja a Syngentát – Matthew Pickard lett augusztus elsejétől a Syngenta Magyarország ügyvezető igazgatója. A magyarországi vállalat eddigi vezetője, Czigány Tibor a Syngenta afrikai divíziójában folytatja pályafutását. 

Nem elfogadható a gyérítés – mindenütt a teljes elpusztításra kell törekedni! –  A parlagfű elleni védekezés Magyarországon kiemelt jelentőségű, szigorú törvényi szabályozás alatt áll. E szigorú szabályozás oka abban rejlik, hogy a parlagfű nemcsak a mezőgazdasági, nemzetgazdasági kártétele miatt kiemelt fontosságú hanem azért mert, a társadalom közel 20%-nál egészségügyi problémát, allergiát okoz.

Tömeges az amerikai kukoricabogár rajzása – A növényvédelmi hálózatban végzett megfigyelések, a rovarcsapdák fogási eredményei szerint az országban többfelé folyamatos, tömeges az amerikai kukoricabogár imágók rajzása.

Ügyelni kell a bejelentésre! Nem mindegy, mikor észlelték az aszálykárt – A Magyar Biztosítók Szövetségének (MABISZ) jelzése szerint a június 15. előtt kötött növénybiztosításokra még a régi aszálymeghatározás szerint lehet kárenyhítést kérni. A NAK pedig felhívja a figyelmet, hogy az aszálykárt legkésőbb szeptember végéig lehet bejelenteni.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés