Hírek

Egyre több nő keresi boldogulását az agráriumban

Régebben jobbára csak a férfiakról szólt az agrárium, manapság viszont egyre több hölgy keresi a boldogulását a magyar mezőgazdaságban.

Talán soha akkora szükség nem volt hazánkban a szakemberképzésre, mint napjainkban – mondta a hagyományos kaposvári Guba Sándor országos szakmai tanulmányi emlékverseny megnyitóján Román István agrárszakképzésért felelős helyettes államtitkár. – Egyre inkább előtérbe kerül a duális képzés, vagyis hogy a diákok az elméleti foglalkozások mellett minél több szakmai gyakorlaton is részt vegyenek. Márpedig a somogyi megyeszékhely ebben élen jár, mondhatni például szolgál. A hagyományos, már közel két évtizedes múltra visszatekintő Guba Sándor országos szakmai tanulmányi emlékverseny is azt a célt szolgálja, hogy megmutassa magát a jövő generációja.

– Olyan rendezvény volt ez, amely méltó Guba Sándor emlékéhez – folytatta Tossenberger János, a Kaposvári Egyetem Agrár- és Környezettudományi Karának dékánja, az állattenyésztés szekció zsűrielnöke. – Biztos vagyok abban, hogy ha most itt ülne kedvenc karosszékében, megnyugodva és elégedetten dőlne hátra, hiszen van utánpótlás. Alaposan felkészült diákokkal találkoztunk, akiknek jó felkészítő tanáraik vannak.

Régebben jobbára csak a férfiakról szólt az agrárium, manapság viszont egyre több hölgy keresi a boldogulását a magyar mezőgazdaságban.

Foto:123RF

– Nálunk, a kaposvári Móricz Zsigmond Mezőgazdasági Szakképző Iskolában durván 60–40 százalék a fiúk-lányok aránya, s hasonló a helyzet az egyetemen is. Amikor még én voltam diák – igaz, az nem most volt… – hatvanan voltunk, s csupán hatan képviselték a gyengébbik nemet. Amúgy a lovas szakmában mondhatni totális nőuralom van – tudtuk meg Torma Sándortól, a kaposvári Móricz Zsigmond Mezőgazdasági Szakképző Iskola igazgatójától.

A 18. alkalommal meghirdetett Guba Sándor országos szakmai tanulmányi emlékversenyen négy szekcióban (állattenyésztés; növénytermesztés; alternatív jövedelemszerzés, vidékfejlesztés; lótenyésztés, lótartás, lovas hagyományok) 16 intézmény – köztük a szerb Topolya – 43 diákja versengett. A somogyi színeket képviselő kaposvári Móricz Zsigmond Mezőgazdasági Szakképző Iskolából heten neveztek, s közülük hatot értékelt a neves szakemberekből álló zsűri.

Az állattenyésztés szekcióban elsöprő kaposvári siker született, lévén (sorrendben) Vida Ádám, Hajdár Máté és Fejes Lehel osztozott az első három helyen (mindhármójuk felkészítője Horváth József), míg Pető Lillát (a felkészítője Récsei József) különdíjjal jutalmazták. Az alternatív jövedelemszerzés, vidékfejlesztés szekcióban Hárs Bernadett (a felkészítője Récsei József) kapott különdíjat, míg a lótenyésztés, lótartás, lovas hagyományok kategóriában Bara Zsóka (a felkészítője Korbely Katalin) a második helyet szerezte meg.

A névadó

Guba Sándor a kezdetekben az Állattenyésztési Kutató Intézet munkatársaként kísérleti gazdaságokban ismerkedett a állattenyésztés fortélyaival, majd 1961-ben, 34 évesen a kaposvári Mezőgazdasági Technikum tanára és egyben vezetője lett. Az intézmény az állattenyésztőképzés és kutatás egyik bázisává vált, amelyet a határainkon túl is jól  ismertek. Kaposvár nem felejti az 1984-ben elhunyt kiváló mezőgazdasági szakembert; az új városi autóbuszflotta egyik járművén az ő arcképe található.

agrotrend.hu/sonline

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook