Hírek

Erdőtörvény és áfacsökkentés: ahogy a NAK elnöke látja

Múlt héten fogadta el a Parlament az erdőtörvény módosítását, előre ütemezett áfacsökkentés jöhet az alapvető élelmiszerek körében. Villáminterjú Győrffy Balázzsal, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnökével.

Jó pár éves munka előzte meg az erdőtörvény módosítását. Hogyan fogadta a szakma?

– A módosítás felemelő pillanat volt az egész ágazat számára és azoknak is, akik az Országgyűlésben dolgoznak és tettek azért, hogy ez a pillanat bekövetkezzen. Ritkán látni, hogy egy ágazat képviselője a karzaton ülve, fátyolos tekintettel, örömkönnyeivel küszködve veszi tudomásul, hogy azt, amivel évtizedeket foglalkozott, végre sikerre viszi a politikai akarat. Büszke vagyok és boldog, hogy ehhez én is hozzá tehettem.

– A magyar erdőgazdálkodás a vidék szempontjából meghatározó ágazat, jelentős mezőgazdasági, vidéki potenciállal rendelkezik, ugyanakkor az erdők 40 százaléka természetvédelmi korlátozások alá esik.

– Igen, az erdőgazdálkodás egy meglehetősen korlátos jószág, az elmúlt évben, évtizedben pedig sajnos torz viszonyok alakultak ki. Egy ellentételezés és mindenféle kártalanítás nélküli korlátozás volt érvényben, ami sajnos odáig vezetett, hogy pillanatnyilag 250 ezer hektár erdőt nem művelnek tulajdonosaik, annyira brutálisak voltak a technikai és jogszabályi megszorítások. Ezen változtatni kellett, hisz ez rengeteg tűzifát jelent, rengeteg adóbevételt és nem kevés vidéki munkahelyet.

fotó: agrotrend.hu

Fontosnak gondoltuk, hogyha valamilyen korlátozás van egy bizonyos szint felett, akkor arra valamilyen ellentételezés is legyen, hisz hogyha közcélból korlátozunk magántulajdont, akkor elvárható, hogy közpénzt is tegyünk mellé, és ne valakinek a kontójára őrizzünk meg olyan értékeket, amelyek mindannyiunk számára fontosak.

– A jogszabályváltozás milyen érdemi előrelépéseket jelent?

– Egyrészt megteremti a lehetőséget a szakirányítás és az erdőkezelés támogatására. A módosító indítványt már benyújtottam, és nagyon bízunk benne, hogy 2018. január 1-től a szakirányítás újra elindul, és újra a magyar erdészek érdekeit fogja szolgálni. Másrészt – különösen a magántulajdonú erdők esetében – érezhetően csökken az adminisztrációs teher. 

– Egyre több élelmiszeripari termék kerülhet az alacsonyabb áfakulcs körébe. Megalakulásuk óta szorgalmazzák, hogy az alapvető élelmiszerek esetében a mostani 27-ről 5 százalékra csökkenjen a forgalmi adó mértéke.

 Nem titok, hogy tárgyalást kezdeményeztünk a Nemzetgazdasági Minisztériummal, Varga Mihály miniszter úrral a közeljövőben ülhetünk egy asztalhoz, hogy az ütemezett áfacsökkentésről szót váltsunk egymással. Eddig szépen haladt ez a folyamat, ugyanakkor azt látjuk, hogy a megtorpanás jeleit még mutatni se lenne érdemes, hisz olyan értékek megőrzésére kell kísérletet tennünk, mint például zöldség-, gyümölcságazat, amelyeknél a feketegazdaság mértéke egészen döbbenetes.

– Jövőre a halhús és az élő hal forgalmi adója csökken 5 százalékra. Melyik ágazat számára lenne még sürgető, hogy bekerüljön ebbe a körbe?

– Meggyőződésünk szerint nagyon fontos a teljes tejpiac 5 százalékos áfakulcs alá helyezése, de ne menjünk el szó nélkül a sütőipari termékek jelenlegi áfájának mértéke mellett se. A versenyképességi és gazdaságfehérítési szempontoknak mindenképpen meg kell jelenniük, és bizony azzal is számolni kell, hogy a fogyasztói kosárban ezek a termékek nagyon sok család vonatkozásában érdemben meghatározóak, ezért aztán fontos, hogy a keresletfokozás érdekében próbáljuk az áfacsökkentéssel a lakosságnak kedvezni.

Mi ezekben elkötelezettek vagyunk, bízunk benne, hogy a kormánnyal olyan megállapodást tudunk kötni, ami kiszámíthatóbbá teszi az ágazat szereplői számára a tervezést, a jövőbe vetett hitüket. Ha abban meg tudunk állapodni, hogy bizonyos makrogazdasági mutatók és a költségvetés állapota mentén haladva stratégiailag együttműködünk, akkor az ágazatok számára érdemi és jelentős segítséget tudunk nyújtani. 

agrotrend.hu / Erdei Gabriella

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook