Hírek

Fagykárokat okoz a kemény hideg

Visszatért a kemény hideg, megnyílt a berlini agrárhét, nem tett mindent olcsóbbá a kisebb áfa. Nincs elegendő napos állat, amit hizlalni lehetne, és nincs vége a madárinfluenza terjedésének – ezek a hét hírei.

Megnyitották a berlini agrárhetet – nagy lehetőség, hogy díszvendég Magyarország. A január 29-ig tartó rendezvényen négyszázezer látogatóra számítanak, köztük százezer szakmai vendégre. A magyar kiállítás mottója: „Hagyományokban gazdag, sokszínű, természetes: Magyarország.” Fazekas Sándor az IGW alkalmából egy sor ország agrárminiszterével folytatott megbeszéléséről szólva kiemelte: a tárgyalások megerősítették, hogy Magyarország érdeke az Európai Unió közös agrárpolitikájának (KAP) fenntartása a 2020 utáni időszakban.

Visszatért a kemény hideg. Tavasszal derül majd ki, mennyire károsodtak a gyümölcsfák rügyei. Védtelen a repce is – a viharos szél elhordta a vetésekről a havat. A kamara információi szerint a megyék többségéből már jelentettek, illetve valószínűsítettek kisebb-nagyobb fagykárokat is a kalászosokban, valamint az őszi káposztarepcében. A hideg és a téli fagyok nemcsak kárt okozhatnak a mezőgazdaságban, jótékony hatásuk is lehet, például elpusztítják az elszaporodott kártevőket.

Nem tett mindent olcsóbbá a kisebb áfa. A mikro- és kisvállalkozások nem mindig tudják továbbadni az áfacsökkentést a fogyasztóknak. A vendéglátásban nem mérséklődtek az árak, az élelmiszer kereskedelemben hiánycikk lett a baromfihús, ahol pedig van, ott alig csökkent az ára. Az élelmiszerek áfájának csökkentése egyszerűbbre és áttekinthetőbbre sikeredett, mint a vendéglátásban. Egyes áruházláncok szerint a forgalom bővülése az 50 százalékot is meghaladja, a hirtelen megugrott kereslet vélhetően az árakra is hatással lesz. A Magyar Broilerszövetség szerint februárban 5-6 százalékkal drágulhat a csirkehús.

Nincs elegendő napos állat, amit hizlalni lehetne. A kacsa- és libahús hiánya csak fokozatosan szűnhet meg a madárinfluenza-járvány végét követően – közölte a Baromfi Termék Tanács (BTT) elnök-igazgatója. A járvány megszűnését követően legalább 49 nap szükséges a pecsenyekacsa előállításához, a hízott kacsához és libához 3-3,5 hónap, míg a húsliba (zabos liba) 100 nap elteltével lesz feldolgozható. „Annyi libát és kacsát kellett kiirtani az Alföldön, hogy lassan már nem lesz mit.” A Baromfi Termék Tanács azt javasolja a kormánynak, hogy a közvetett károk miatt kapjanak ellentételezést a termelők, a kereskedők és a feldolgozók is. A terméktanács azt is szorgalmazza, hogy kormányrendeletben szigorítsák a baromfitartás szabályait.

És még nincs vége a terjedésnek! Hullanak a baromfik két újabb megyében is: Győr-Moson-Sopron és Veszprém megyében is megjelent a madárinfluenza egy-egy gazdaságban. Egyre nagyobb mértéket ölt a madárinfluenza terjedése Horvátországban is, hétfőtől lépett életbe a szigorítás: tilos a baromfi szabadon tartása. Erdélyben, Marosszentkirályon is kimutatták a madárinfluenza-vírus jelenlétét öt elhullott fekete hattyú tetemében. Bulgáriában négyszázezernél is több szárnyast öltek le eddig, a betegség évek óta nagy gondot jelent.

Hiába csökkent a friss tej forgalmi adója januárban 5 százalékra, a vásárlók még mindig a hosszabb ideig eltartható termékeket keresik a boltokban. A terméktanács szerint a hazai ipar is a tartós tejek készítésére rendezkedett be, így továbbra is azt javasolják, hogy a kormány erre a körre is terjessze ki az áfacsökkentést.

Élelmiszeripari mérnök és gépészmérnök hallgatók szerezhetnek munkatapasztalatot annak a duális képzésről szóló megállapodásnak köszönhetően, amelyet négy egyetem és a Coca Cola HBC Magyarország írt alá pénteken Budapesten.

Kiöregedtek a régi traktorosok – ismét lesz mezőgazdasági gépészképzés Tabon. A Kaposvári Szakképzési Centrum Rudnay Gyula szakképzőjében indul el ismét az évtizedes hagyományokkal bíró agrár-jellegű oktatás, amelyben az Észak-somogyi gazdák is érdekeltek, hiszen nekik nagy szükségük van a képzett traktorosokra.

Együttműködési megállapodást kötött a Takarékbank és a Magyar Biokultúra Szövetség. Az egyezményt aláíró felek vállalták, hogy különös figyelmet fordítanak a hazai bioélelmiszer-fogyasztást ösztönző programok sikeres megvalósítására. Az ágazat számára nagyon kedvező a támogatási környezet, amit az is jelez, hogy tavaly megduplázódott a biogazdálkodók száma, és az általuk művelt terület is közel duplájára nőhetett. A termelés mellett azonban a feldolgozást is erősíteni kell, ahogyan a kereskedelem terén is nagyobb szervezettségre van szükség

agrotrend.hu 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés