Hírek

Folytatná az eredményes együttműködést a szakmai szervezetekkel a MAGOSZ

A MAGOSZ elnöksége megtárgyalta a kamarai választásokkal összefüggő teendőket, részletes programot dolgozott ki a szakmai szervezetekkel való együttműködés megerősítésére.

Az elnökség eredményesnek tartja a szakmai szervezetekkel az elmúlt 4 évben történt korrekt, egymást erősítő együttműködést, és örömmel vette tudomásul, hogy valamennyi szervezet megerősítette együttműködési szándékát és további négy jelentős támogató szervezet csatlakozott az összefogáshoz – tájékoztatott közleményében a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ).

Az elnökség kiemelt napirendi pontként foglalkozott a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) által megfogalmazott kritikákkal, illetve az általuk tett javaslatokkal.

A MOSZ értékelése szerint az előző választások alapján nem érvényesült az agrárkamaráról szóló törvény követelménye az ágazat szereplői arányos képviseletéről. A „ki kit győz le” elven alapuló választási rendszer kizárólagos szerepet biztosít a szavazáson győztesnek és ennek eredményeképpen a mezőgazdasági termelés (elsősorban az állattenyésztés) meghatározó részét előállító és a kamara fenntartásában is a terheket viselő társas vállalkozásoknak nincs semmilyen képviseletük a kamara döntéshozó fórumaiban – írta közleményében korábban a MOSZ. Kifogásolták, hogy a társas vállalkozásoknak nem csak a kisebb létszámuk miatt hátrányos a jelenlegi kamarai választási rendszer, hanem az eljárási szabályok is nehezítik, sőt lehetetlenné teszik a szabályok szerinti részvételüket. Ezért a MOSZ ügyvezető elnöksége együttműködést kezdeményezett a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségével (MAGOSZ), az előző választásokon egyedül részt vevő és így a jelenlegi kamarai vezetést adó érdekképviselet elnökénél annak érdekében, hogy a jelenlegi rendszer keretén belül sor kerülhessen a társas vállalkozások arányos képviseletének biztosítására. Az együttműködésre törekvés mellett a döntést az is befolyásolta, hogy a rendszerváltás után alakult korábbi Agrárkamara vezetőinek választása a MAGOSZ-MOSZ közös akciója következtében történt.

A MAGOSZ visszautasítja a MOSZ-nak az előző kamarai választások tisztaságát megkérdőjelező vádjait. Az Alkotmánybíróság ugyanis nem talált kifogásolni valót a 2012-ben elfogadott agrárkamarai törvényben, és az ügyészségi vizsgálatok sem tártak fel szabálytalanságokat az újjáalakult szervezet működésével kapcsolatban. A jogszabályi megfelelést bizonyítja az is, hogy az illetékes törvényszék hiánypótlásra való felhívás nélkül hagyta jóvá a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara nyilvántartásba való bejegyzését.

A MOSZ tagjai országos ellenőrzőbizottsági tagként, országos küldöttekként, megyei küldöttekként, szakmai osztályok vezetőiként részt vesznek a kamara tevékenységének ellenőrzésében és a döntéshozatalokban. Az elnökség egyhangú szavazattal úgy döntött, hogy továbbra is segíti a MOSZ tagoknak a kamarai munkában való részvételét, de külön két pólusú megállapodást nem kíván kötni, mert az érintené a szövetséges szervezetekkel kialakított eddigi és jövőbeni együttműködést.

A MAGOSZ – mint eddig is – nyitott a korrekt párbeszédre és a szakmai együttműködésre – zárta a közleményt a MAGOSZ.

agrotrend.hu 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés