Hírek

Meg se közelítjük a tavalyi rekordot gabonából

Több helyen aszályosak a területek, az idei meggytermés kis mértékben az átlagos szint alatt várható, több magyar dinnye mehet exportra, ideje védekezni az amerikai szőlőkabóca ellen, fiatal agrárszakemberek számára nyílt pályázati lehetőség – ezek voltak a hét agrárhírei.

A csapadékhiány miatt 10-20 százalékkal kevesebb gabona teremhet az idén – mondta a Gabonatermesztõk Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke. Vancsura József közölte: az országban átlagosan mintegy 100 milliméternyi csapadék hiányzik a talajból, és emiatt több helyen is – az aszályos területeken – már kényszerérés tapasztalható. Ha nem lesz hûvösebb az idõjárás és csapadékosabb, több helyen már Péter-Pál napja elõtt megkezdõdhet az árpa betakarítása az országban. Az elnök szerint az idén a búzatermelõk 70-80 százaléka lehet veszteséges, ha az idõjárás nem fordul kedvezõre.

fotó:MTI

A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB), valamint az Északkelet-magyarországi Alma és Egyéb Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (ÉKASZ) legfrissebb összegzése szerint az idei meggytermés kis mértékben az átlagos szint alatt várható, mintegy 30 százalék a terméskiesés ahhoz képest, hogy rekordtermés – mintegy 90 ezer tonna – is lehetett volna kedvezõ idõjárás esetén.

A termelõk készek a magyar piac folyamatos ellátására minõségi dinnyével, a tartós meleg idõnek köszönhetõen pedig idén több magyar dinnye mehet exportra is. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), a Magyar Dinnyetermelõk Egyesülete és kiskereskedelmi áruházláncok képviselõi szezon elõtti egyeztetést tartottak, amellyel a dinnye minél frissebben pultokra kerülését is segítik. Hazánkban mintegy 2000 család foglalkozik dinnyetermesztéssel.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal felhívja a szõlõtermesztõk figyelmét, hogy most idõszerû védekezniük a szõlõ súlyos betegségét okozó fitoplazmát terjesztõ amerikai szõlõkabóca lárvái ellen. A vektor elleni védekezés valamennyi szaporítóanyag-elõállító, illetve a fitoplazma-fertõzéssel érintett, hatóságilag körülhatárolt területen kötelezõ, míg a termõ ültetvényeken erõsen ajánlott.

fotó:Pixabay

Az Európai Bizottság javaslata alapján minden alkoholos ital címkéjén fel kellene tüntetni annak kalóriatartalmát, valamint figyelmeztetni kellene a fiatalokat az alkoholfogyasztás és az ittas vezetés veszélyeire. Szigorítás helyett ágazatra szabott megoldásokat kérnek, és önszabályozást javasolnak a szõlõ- és borszektor képviselõi a tervezett uniós borcímkézési szabályozásban – közölte a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT). Kellenek az erõs termelõi közösségek a szõlészet, borászat fejlõdéséhez. A szõlészet és a borászat fejlõdéséhez erõs termelõi közösségekre van szükség – hangsúlyozta Gál Péter a Földmûvelésügyi Minisztérium (FM) eredetvédelemért felelõs helyettes államtitkára a Szõlõ- és Borjogászok Nemzetközi Egyesülete (AIDV) Európai Tagozatának budapesti konferenciáján.

Már nem kérdés az 5 százalékos áfacsökkenés – Az Országgyûlés elfogadta a kormány jövõ évi adócsomagját, amelynek értelmében az internet, a hal és a sertésbelsõség áfakulcsa is 5 százalékra csökken 2018-ban. A magyar költségvetés stabil, így lehetõség van további adócsökkentésre, a következõ években pedig a gazdaság fenntartható kifehérítésére és a hatékonyság növelésére kell koncentrálni – mondta az Állami Számvevõszék (ÁSZ) elnöke a XI. Nemzetközi Adókonferencián tartott elõadásában a számvevõszék közleménye szerint.

Tisztán növényi termékek nem, kizárólag állati eredetû termékek hozhatók kereskedelmi forgalomba és reklámozhatók "tej", "tejszín", "vaj", "sajt" vagy "joghurt" megnevezéssel – közölte az Európai Unió luxembourgi székhelyû bírósága. Az uniós bíróság ítéletében megállapította, hogy az uniós szabályozás egyértelmûen rendelkezik arról, hogy a fent felsorolt megnevezések nem használhatók jogszerûen tisztán növényi termék megjelölésére, hacsak bizonyos termékek nem szerepelnek a kivételeket felsoroló uniós jegyzékben.

fotó:123rf

A mezõgazdaság az egyik legveszélyesebb ágazat – A mezõgazdasági munkavégzés biztonságára fókuszáló, kétéves, országos munkavédelmi kampányt indít a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával (NAK) és a Szent István Egyetemmel együttmûködve. Tájékoztató kiadványokkal és konferenciákon hívják fel az ágazat munkaadóinak figyelmét a biztonságos munkavégzésre. A kampányt követõen emelni akarják a munkavédelmi ellenõrzések hatékonyságát és gyakoriságát is.

Elõzze meg az aratáskor keletkezõ tûzesetet! A mezõgazdasági betakarítási munkálatokkal ismét elkezdõdik a tûzvédelem szempontjából veszélyeztetett idõszak. Számos elõírást kell betartania a gazdálkodóknak. Érdemes ellenõrizni a biztosítási szerzõdéseket is. 

fotó:MTI

Az öt éve megalakult Országos Tûzmegelõzési Bizottság célul tûzte ki, hogy csökkentse a mezõgazdasági tüzek számát. – Ezt sikerült elérni, hiszen egyre kevesebb az ilyen káresemény – mondta Bérczi László, országos tûzoltósági fõfelügyelõ az Országos Tûzmegelõzési Bizottság, a Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Somogy Megyei Igazgatósága és a Földmûvelésügyi Minisztérium közös tûzmegelõzési konferenciáján.

fotó:123rf

Már elérhetõ az idei furmint éve programhoz kapcsolódó, a fiatal magyar agrárkutatókat segítõ pályázati- és ösztöndíj-lehetõség. A „Fogadj Örökbe Furmintot” kezdeményezés lehetõséget biztosít az ágazatot támogatni kívánók számára, hogy az örökbefogadás során felajánlott összeggel segítsék a hazai felsõfokú agrárképzésben dolgozó ifjú oktató-kutató szakembereket, illetve olyan frissen végzett hallgatókat, akik elég ambíciót és elszántságot éreznek magukban ahhoz, hogy az agrártudományok valamely területén egy jelentõs kutatási témáról pályamûvet nyújtsanak be.

Napokon belül módosul az „Erdõsítés támogatása” címû felhívás – Támogathatóvá válik az ipari faültetvény telepítése a Vidékfejlesztési Programban. A most megjelent rendelet részletesen szabályozza a fás szárú ültetvény telepítését.

agrotrend.hu 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés