Hírek

Nincs láblógatás: tervezés, karbantartás, a jószágnak pedig télen is ennie kell

Tél van, manapság nem is az enyhébb időszakát éljük az évszaknak. A gazdák azonban ilyenkor is tüsténkednek, nem engedhetik meg maguknak a semmittevést.

A legtöbb kertész a tél folyamán, ha esik, ha fúj, a gyümölcsfái metszésével tölti a telet. Metszeni minden évben célszerű. A jó kondícióban lévő fák a nyár során sok-sok friss hajtást hoznak, amelyek megfelelő ritkítása fontos folyamat. Az üzemi kertészeti termesztés során a metszés alatt fontos szempont a termés minőségének, mennyiségének befolyásolása, illetve a korona ritkítása, annak érdekében, hogy ne csak a szél járja át megfelelően a koronát, hanem a növényvédelmi kezelések is kellő hatékonysággal történjenek a károsítók elleni védekezésnél. – Fagypont alatt azonban ne végezzünk metszést! – figyelmeztet egy ceglédi gazda, Józsa Sándor, akinek nagyobb gyümölcsöse is van. – Az őszi, kora téli munkafolyamatok során zajlik a jövő évre tervezett esetleges telepítés előkészítése, a szántás, trágyázás, szaporítóanyag-beszerzés. A szántás vagy ásás a gyümölcstelepítés egyik legfontosabb lépése.

– Ahhoz, hogy a kis csemeték megfelelően fejlődni tudjanak, feltétlenül szükséges a kiváló minőségű, laza talaj biztosítása. Ezen túl, a telepítés előkészítésekor végezhetjük el a terület tápanyagfeltöltését is. A szerves trágya beforgatása egy fontos technológiai elem, amelyet a fák telepítése előtt kényelmesen meg tudunk tenni. Ezen kívül is fontos, hogy a szerves trágyát a talajba forgassuk, mert csak ekkor jutnak a talajba a hasznos tápelemek. Egy másik fontos téli teendő a mi életünkben a téli karbantartás. Télen van idő arra, hogy a nyáron sokat használt gépeket, traktorokat a hozzáértő szakember átnézze, a szükséges karbantartási folyamatokat elvégezze – hangsúlyozza Józsa Sándor.

Fotó:123RF

Karcagon Szabó Miklós méhésznek a határban két konténerben, lábakon áll 80 méhcsaládja. A konténer tetejére egy tetőt rakott, hogy megvédje a kaptárakat, így telelteti át az állományát. A gyakorlott és tapasztalt méhész azonban ilyenkor sem pihen, hiszen a kaptárak javítása, az új keretek készítésének ez az időszaka. – A viaszt is most gyűjtjük vissza a keretekről, melynek majd tavasszal lesz szerepe. Az állományra rendszeres időközönként ki is kell nézni, hogy rendben van-e velük minden a konténerben, nem kezdte-e ki a kaptárt valamilyen madár. A méhek nem alszanak téli álmot, hanem táplálkozva, mézet fogyasztva húzzák át a telet. Az elegendő mennyiségű táplálék biztosítása mellett fontos a méhek téli nyugalmának megőrzése is – hangoztatja a méhész.

Fotó:123RF

A szerszámok és gépek javítását, karbantartását mondja elsőként a téli munkák felsorolásánál a nagykörűi Rimóczi Dénes: – A vidéki gazdálkodók ebben az évszakban sem lógatják a lábukat. Ha nem a szántó vagy a kert, akkor a műhely ad munkát, ahol a földműveléshez és az állattartáshoz szükséges eszközöket készítjük fel az új idényre. Aki vetett őszi búzát vagy árpát, akkor is gyakorta kimegy a szántóra, ha csak a szemlélődésig jut el. Várjuk a tél végét, az enyhülést, mikoris lehet majd fejtrágyázni, esetleg belvízteleníteni. Akinek szőleje van, az az újborral foglalatoskodik, egyéb gyümölcstermesztők meg pálinkát főznek, vagy főzetnek – beszél a leghidegebb évszak adta feladatokról Rimóczi gazda.

A karcagi Kovács István feleségével gazdálkodik 30 hektáron, és van némi bérelt területük is. – Hiába nincs a határban munka, mi most is dolgozunk, csak itthon, a műhelyben – mondja a gépész végzettségű fiatalember. – Ilyenkor van idő arra, hogy apósommal átnézzük a traktort, a pótkocsit, s amit kell, kijavítsunk. Mivel sertéseket és szarvasmarhákat is tartunk, az 365 napos elfoglaltság, hiszen a jószágnak ennie kell. A tanya mellett letárolt alomszalma és szálas takarmány behozatala is heti rendszeres munkát ad nekem és apósomnak, aki rengeteget segít, mindig számíthatok rá. Esténként pedig jönnek a törzsvevőink a tejért, ennek az értékesítése a nejem feladata. Szerencsések vagyunk, nem marad felesleg, mindet el tudjuk itthonról adni. Bár nincs őszi vetésünk, azért a határban néha kimegyek, megnézem, rendben van-e minden a területünkön, s várom a tavaszt, hogy lehessen dolgozni – mesél téli feladatairól Kovács István.

agrotrend.hu / szoljon.hu

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook