Hírek

Profiltisztításra tett ajánlatot az agrárgazdasági kamara

Javában tart az agrárgazdasági kamara tagdíjbevallási és -befizetési időszaka. Ez idő alatt, július 31-éig megszüntethetik tagságukat azok a vállalkozások, amelyek nem folytatnak tényleges agrártevékenységet, de alapító okiratukban valamilyen mezőgazdasági tevékenység szerepel.

Többek között ezt jelentette be Gyõrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke azon a sajtótájékoztatón, amelyen részt vett Neubauer Katalin, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség (MNKSZ) fõtitkára és Krisán László, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara elnöke is.

Neubauer Katalin, Gyõrffy Balázs és Krisán László. Közös témájuk a már kiírt tagdíjak, pótlékok utólagos, visszamenõleg érvényesített csökkentése ­– fotó: Gyulai Tóth Zoltán/NAK

Gyõrffy Balázs emlékeztetett a július 15-i tagdíjbevallási határidõre. Aki ezt elmulasztaná, az július 31-ig 10 százalékos késedelmi pótlék megfizetése árán még pótolhatja. A tagdíjfizetés határideje pedig 2017. július 31.

Hozzátette: tagdíjfizetési szabályokban évrõl évre bekövetkezõ kedvezõ változtatások sora az idén tovább bõvül. A bürokráciacsökkentés jegyében bevezetett korábbi kedvezményük idén is él: nem kell bevallást tenniük azoknak az õstermelõknek, akiknek elõzõ évi árbevétele nem érte el a 600 ezer forintot. Számuk 150 ezerre tehetõ, tehát minden második õstermelõt érint, és egyben NAK-tagság több mint harmadát adja.

– A tavaly ezzel a lehetõséggel élõ tagjainkat segítõ szándékkal a napokban levélben megkerestük, és elküldtük számukra a tagdíj befizetésére szolgáló 2.000 forintos csekket – mondta el.

A tagdíjfizetés alapját csökkentõ kedvezmények

A tagdíjfizetés alapja csökkenthetõ az úgynevezett árbevétel-arányosítással. Amennyiben a tag agrárgazdasági tevékenységbõl származó nettó árbevétele nem éri el a teljes árbevétele 33 százalékát (külön kérelem esetén 50 százalékát), kérheti, hogy a tagdíjfizetési osztályba sorolás csak az agrárgazdasági tevékenységbõl származó bevétele alapján történjen. Ez eddig 20 százalék (külön kérelem esetén 25 százalék volt).

A tagdíjfizetés alapját csökkentõ engedmények közé tartozik az elismert termelõi szervezetek, termelõi csoportok, a hegyközségi tagok, a jövedéki terméket elõállító, illetve forgalmazó tagok számára nyújtott kedvezmények.

A már kiírt tagdíjak, pótlékok utólagos, visszamenõleg érvényesített csökkentése

A NAK olyan kedvezményt is ad, mint a már kiírt tagdíjak, pótlékok utólagos, visszamenõleg érvényesített csökkentése. Ennek elõzménye, hogy tavaly a közhiteles adatbázisokból átvett adatok alapján frissítették tagi adatbázisukat. Negyvenezer új tagot azonosítottak így. Ezt követõen azon tagokat, akik korábban nem tettek eleget a bejelentkezési kötelezettségüknek, tértivevényes levélben értesítették a tagság tényérõl.

Gyõrffy Balázs: számos tag csak késõn, a határidõk lejárta után jelezte a tagsággal, tagdíjakkal kapcsolatos kifogásait – fotó: Gyulai Tóth Zoltán/NAK

A tavaly kiértesített tagok tehát a törvény erejénél fogva már korábban, akár 2013-tól kamarai tagok voltak – csupán a nyilvántartásba vételük történt meg 2016-ban, visszamenõleges hatállyal. Így ezen években a tagdíjfizetési kötelezettségük is fennállt. A tagjegyzékbe újonnan felvett, de agrárgazdasági tevékenységet ténylegesen nem végzõ tagok számára megadták a lehetõséget arra, hogy a tárgyévi kötelezettségek teljesítése után, a tevékenységi körük 2016. október 31-ig történõ módosításával mentesüljenek a korábbi évek elõírásai alól. Körülbelül tízezren nyújtottak be módosítást. Emellett folyamatosan lehetõséget biztosítottak minden érintettnek arra, hogy a megállapított tagdíjköveteléssel kapcsolatos kifogásait jelezze, továbbá részletfizetést igényeljen. A kiértesítést követõen öt hónap állt rendelkezésükre ahhoz, hogy az ehhez szükséges lépéseket megtegyék – mondta el Gyõrffy Balázs.

Számos tag csak késõn, a határidõk lejárta után jelezte a tagsággal, tagdíjakkal kapcsolatos kifogásait. A májusi küldöttgyûlés döntése értelmében amennyiben a 2016-ban jegyzékbe vett tagok

2017. július 31-ig megszüntetik a tagságukat, és a rögzített egyéb feltételeknek is megfelelnek, mentesülhetnek a tagjegyzékbe való bekerülésük évét megelõzõ években esedékes tagdíj megfizetése alól.

(Tehát, akik 2016-ban tagok voltak, nekik a 2016. évi tagdíjat kell megfizetniük, és mentesülnek a 2013-2015 közötti, illetve a 2017. évi tagdíj megfizetése alól is.)

A kedvezmény feltétele, hogy legkésõbb 2017. július 31-ig a 2016. évi (vagy elõbbiek értelmében az utolsó tagsági évükre kiírt) tagdíjukat (pótlékkal együtt) megfizetik, és töröltetik az agrárgazdasági tevékenységeiket.

A Küldöttgyûlés határozott arról is, hogy 2017. július 31-ig ismételten megnyílik a 2013-2016 évekre a tagdíjalap-arányosításának lehetõsége azoknak, akik folytattak, illetve folytatnak agrártevékenységet. Ez azt jelenti, hogy adott esetben akár több millió forintos tagdíjtartozást felhalmozó tagok néhány ezer forint tagdíj megfizetésével rendezhetik kötelezettségeiket.

Akik a visszamenõleges kedvezményeket igénybe kívánják venni, 2017. július 31-ig éljenek ezekkel a lehetõséggel.

A kapcsolódó nyomtatványok június 20-tól érhetõk el a kamara portálján, a személyes ügyintézésre szolgáló e-Irodában.

Neubauer Katalin, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség (MNKSZ) fõtitkára a tagdíjkedvezmények visszamenõleges érvényesítését nagyon fontos eredménynek értékelte. Ez által több száz millió forint maradhat a vállalkozásoknál. Azt hangsúlyozta, hogy a tagdíj-megállapítás során figyelembe kell venni az egyes szektorok eltérõ adottságait és profittermelõ képességeit.

Krisán László, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara elnöke elmondta: ez a július 31-éig nyitva álló lehetõség jó alkalom a helyzet tisztázására. Azt javasolta, hogy minden vállalkozás tekintse át tevékenységi körét, és tisztítsa meg profilját. „Az idõ rövid, de megéri ezzel foglalkozni.”

agrotrend.hu / P. G.

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook