Hírek

Szlovák-magyar méhészeti projekt indult a mézhiány megoldására

Az Európában előállított méz a kontinens fogyasztásának mindössze 60 százalékát fedi. A hiányzó mennyiséget külföldi importtal pótolják az európai országok, jelentős részét kínai behozatallal.

Szlovákiába viszonylag nagy mennyiségû méz jut be külföldrõl, melynek eredete gyakran ismeretlen, szakértõk szerint ráadásul a minõsége is megkérdõjelezhetõ. A helyzetet tovább rontja, hogy az elmúlt évi szlovákiai méztermésre nem csak az idõjárás volt negatív hatással – írja a szlovákiai Új Szó online felületén.

 „Csökkent a méhállomány. Gyengültek a méhcsaládok, a felépülésük pedig több méhésznél nem volt eredményes”

– mondta Rudolf Moravèík, a szenckirályfai Méhészeti Múzeum vezetõje.

A méhelhullás Szlovákiában 10–12 százalékos volt, ám vannak országok, ahol elérte a 60 százalékot is.

Gál Attila magyarbéli méhész szerint a tavalyi méztermés csaknem harmadával volt kevesebb az azt megelõzõ évihez viszonyítva. „A szárazság volt a kiesés fõ okozója. Jelenleg 40–45 családunk van, igencsak aggódnunk kell miattuk és törõdni velük” – mondta a szlovákiai hírlapnak a magyarbéli méhész. Az elmúlt években a pozsonyi fedett piacon értékesítették a termékeiket, ma viszont a külföldi behozatal miatt már csak házi udvarról folytatnak árusítást.

fotó: Pixabay

A napokban Szlovákia és Magyarország közös projektet indított be a probléma leghatékonyabb orvoslása érdekében, a „Méhek az erdõ gyermekei” elnevezéssel. A projektre az uniós alapokból mintegy 1 millió euró fordítható.

Marián Staník, a Szlovák Erdõk állami vállalat vezérigazgatója megjegyezte, hogy a projekt keretében mind a szlovák, mind pedig a magyar fél terepbeli méhmintagazdaságokat alakít ki. „Ezek közül elsõsorban az erdei tantermet emelném ki, amely Szlovákiában Kistapolcsány üzemrészlegeként fog mûködni.

Lényeges része a projektnek, hogy vásárlunk vagy 200 méhcsaládot, amelyeket lényegében az egész tervezet érint”

– részletezte Staník. A továbbiakban kifejtette, hogy Kistapolcsányban méhskanzent is létrehoznak, ahol a nyilvánosság és a diákok egyaránt sokat megtudnak a méhészszakmáról. A Szlovák Erdõk vállalat csaknem 12 hektárnyi területen ültet ki mézelõ virágokat, valamint további 67 hektárnyi területen gazdagítja a már meglevõ mézelõ virágok számát. Staník szerint olyan aktivitásokról van szó, amelyekkel korábban az erdõgazdaság dolgozói nap mint nap foglalkoztak.

agrotrend.hu / ujszo.com

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés