Hírek

Teheneket vezetve demonstráltak a tejtermelők

Felvonulással tiltakoznak a tejtermelők az önköltségnél alacsonyabb belföldi nyerstej árak ellen. Arra is fel kívánják hívni a figyelmet, hogy az unió és a magyar állam által nyújtott támogatások nem elegendőek, illetve nem fejtik ki a kívánt hatást.


fotó: agrotrend.hu 

Hétfőn fél 10-kor kezdődött tejágazat képviselőinek tüntetése Budapesten, a Bécsi úton lévő Országos Kereskedelmi Szövetség székházánál. Miután átnyújtotték petíciójukat az OKSZ főtitkárának, a tüntetők teheneiket vezetve a szimpatizánsok, a rendőrség és a sajtó gyűrűjében indultak tovább a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal székházához. A Nébih elnöke, Oravecz Márton már korábban is jelezte, hogy kész fogadni a tejtemelők képviselőit, akik ezután továbbvonultak a Lánchídon át az V. kerületbe a Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) székházához.
 

FM: támogatjuk a tejtermelőket!

A Földművelésügyi Minisztérium közleményben jelezte, hogy egyetért a tejtermelőkkel és támogatja azokat, akik tiltakoznak az európai tejpiaci válság miatt kialakult önköltség alatti árak ellen. A tárca egyúttal fel kívánja hívni a kiskereskedelmi vállalkozások figyelmét arra, hogy csak tisztességes gazdasági szereplőkkel tartsanak fenn üzleti kapcsolatot. Az FM tájékoztatása szerint az eddigi támogatási és piacszabályozási kormányzati lépések az Európai Bizottságnál mind azt a célt szolgálják, hogy tejet termelni kiszámítható módon, jövedelmezően lehessen. Emellett pedig a hazai fogyasztók egészséges, biztonságos magyar tejet, tejtermékeket fogyasszanak.

A hatóságok eddig és a jövőben is kiemelt figyelmet fordítanak az élelmiszerhamisítók és az áfacsalók kiszűrésére, valamint megtalálására. Az ezzel kapcsolatos feladatok még szorosabb összehangolása érdekében a szaktárca haladéktalanul egyeztetést kezdeményez a Nemzetgazdasági Minisztériummal, a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal, valamint a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal.
 


fotó: agrotrend.hu 
 

Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács: a probláma rendkívül súlyos, a megoldás nem tűr halasztást

A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács célja a magyar tejágazat fejlődése, a magyar tejpiaci szereplők eredményes működése, a tejtermelésből és tejfeldolgozásból élő valamennyi gazdálkodó és munkavállaló érdekeinek védelme, valamint a magyar fogyasztók hosszútávon is megfizethető és folyamatosan magas minőségű tejjel és tejtermékkel történő ellátása.

A Terméktanács a demonstráló termelők problémáit rendkívül súlyosnak ítéli meg, ezért – hasonlóan a Kormányzathoz – egyetértéséről és támogatásáról biztosítja a tejtermelőket.

A dömpingáras vagy áfacsalt importtevékenység és az élelmiszerhamisítás következtében jelentkező nyerstej felvásárlási ár csökkenése a magyar tejtermelőkön csapódik le. Ugyanakkor látni kell azt is, hogy Európában is estek a tejárak, ott is nagy a tejtöbblet, ott is vannak elégedetlen tejtermelők, viszont arra a kereskedelem és tejágazat szereplői között példaértékű, a jogszabályoknak megfelelő, a károkat jelentősen tompító együttműködések valósulnak meg.

Külföldön is küzdenek

Az Egyesült Királyságban a kereskedelmi láncok sajátmárkás tejeihez (és sajtjaihoz) beszállított tejért magasabb árat fizetnek. Más láncok a beszállított tej után szövetkezeti felárat fizetnek, így támogatják a termelőket a saját jól felfogott érdeküknek megfelelően is. Egyes láncok minimum termelői árat határoznak meg, hangsúlyozzák a tej brit eredetét, hatásosabb címkézéssel.
 

fotó: agrotrend.hu 

Franciaországban tavaly augusztus óta a tejüzemek és a kereskedők szintén vállalásokat tettek a válság kezelésére. Így a szupermarketek egy része a saját címkés termékeihez beszállított tejért magasabb árat fizet. A szupermarketek a tavaly megkötött szerződésekben szereplő árral kapcsolatos kondíciókat, melyek a saját címkés termékeikre vonatkoznak, betartják, és nem kérik azok újratárgyalását.

Belgiumban gazdasági stabilizációs alapot hoztak létre, pénzügyileg a kiskereskedelmi eladásokra alapozva. Ebben a kereskedők önkéntes alapon vesznek részt. Minden egyes kereskedő önállóan dönt a hozzájárulás módjáról (részben vagy egészben fizeti be a folyadék tej után keletkező árrést). Csak az aktív termelők kaphatnak árkiegészítést a mára már 41,75 millió eurós alapból. Spanyolországban a feldolgozók, a kereskedők és a termelői szervezetek növelték a szerződéses időszakok hosszát, a csomagoláson hangsúlyozzák a tej származási helyét, támogatják a termelői szervezetek alakítását, illetve a szövetkezetek alakítását. Németországban 2015 őszén német diszkont láncok megemelték a tejtermék árakat, dedikáltan azért, hogy segítsenek és stabilitást adjanak a német tejtermelőknek.

Aktív partnerségre szólít fel a Terméktanács

Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács szerint fontos, hogy a hazai kiskereskedelmi láncok azonnali piacvédelmi intézkedések létrehozásában legyenek aktív partnerek. Együttműködésükkel a tejpiaci környezetet tegyék kiszámíthatóbbá és kiegyensúlyozottabbá, népszerűsítsék, ezzel növeljék a hazai tej- és tejtermék-fogyasztást és ténylegesen működjenek együtt a feketegazdaság elleni küzdelemben, valamint a tisztességtelen piaci szereplőkkel szembeni azonnali fellépésben, valamint az áringadozások tompítására tett törekvésekben.

Mivel a tejpiaci kérdések legnagyobb részében közösek a piacivszereplők (tejtermelők, feldolgozók, kereskedők) érdekei, ennek az együttműködésnek kialakítása gyakorlatilag elkerülhetetlen, nem tűr halasztást. A Terméktanács üdvözli, hogy a Kormány – jóval a jogszabályban megadott határidő (2016. június 30.) előtt – kifizette a gazdák likviditási helyzetének javítását célzó, minden aktív tejtermelő számára elérhető európai uniós válságtámogatást, melyhez hazai forrásból száz százalékos támogatás-kiegészítést is biztosított.

agrotrend.hu 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés