Hírek

Tízezreket érintenek az elbocsátások a madárinfluenza miatt

A feldolgozásának újrakezdésére 3-4 hónapot kell várni. A Baromfi Termék Tanács elnöke szerint optimista esetben az ősszel érik utol a tavalyi év hasonló időszakának teljesítményét a vízi szárnyas esetében.

„A madárinfluenza miatt álltak le a munkával 9 vízi szárnyas vágó-, feldolgozó üzemben. Ez a vis maior helyzet 2016. november eleje után az exportorientált vállalkozásokat teljesen megakasztotta. Mintegy 3 ezer embert érintett. Nem tudjuk pontosan, hogy mennyi embert bocsátottak el, azt viszont igen, hogy több cégnél voltak elbocsátások és jelentõs létszámcsökkentések. Az élõ állat szállítókkal, takarmányosokkal, termelõkkel együtt 10 ezres nagyságrendû az érintettek száma” – mondta Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács elnöke a HRportálnak.

Csorbai hallott olyan cégrõl, amelynél 2016 decemberében csak egy napot vágtak. Ha nincs árbevétel, viszont munkabér költség van, a veszteséget egy cég sem képes sokáig kompenzálni. Úgy tudja, hogy a cégek nagy része megpróbált úgy „játszani”, a szó jó értelmében, hogy kiadták a szabadságokat, voltak a dolgozók fizetés nélküli szabadságon, valamennyi állásidõt is fizetettek.

Fotó:MTI

A vízi szárnyas feldolgozásának újrakezdésére 3-4 hónapot kell várni, ekkorra nõ fel az állomány, és ez jelenleg több helyen folyamatban van. Baromfi-feldolgozóktól származó információk szerint május-június táján lesz alapanyag, tehát ekkortól kezdõdhetnek a vágások. A Baromfi Termék Tanács elnöke szerint optimista esetben az õszi hónapok közül lehet valamelyik az elsõ, amelyikben utolérik a tavalyi év hasonló idõszakának teljesítményét a vízi szárnyas esetében. Csorbai Attila az októberre tippel.

Azt viszont nem lehet tudni, hogy amikor újrakezdik a feldolgozást az üzemek, hol lesznek a baromfi-feldolgozókból elbocsátott dolgozók, ami gond, mert ide rutinos kezek kellenek. „Ez egy nagyon speciális munka. Vannak olyanok például, akik éveken át tanulják, hogyan kell szakszerûen kiszedni a májat. Ha ezek az emberek elmennek, nagyon nehéz lesz pótolni õket. Az ágazat újraindulásának az egyik fontos tényezõje lesz, hogy milyen gyorsan tudják pótolni a feldolgozó üzemek a saját munkatársaikat. Bízom abban, hogy a dolgozók is megértik azt a vis maior helyzetet, amibe a vállalkozások kerültek, és nem válnak elpazarolt emberi erõforrássá a jövõben, hanem visszatalálnak a munkavállalók a megszokott munkakörükbe” – mondta a termék tanács elnöke. A speciális tudással magyarázható, hogy a feldolgozó üzemekben dolgozók fizetése 20-30 százalékkal a mindenkori minimálbér fölött van – állítja egy korábbi felmérésükre hivatkozva.

Csorbai Attila elmondta, hogy a „húsos” termelõ cégek között többen nem, vagy kevésbé voltak érintettek a madárinfluenzában. „Ezeknél folytatják a vágást, ez azonban a hazai termelésnek csak a 40 százalékát jelenti. Ha a madárinfluenzával érintett részek újraélednek, akkor becslésem szerint a sovány ágazat a 60 százalékát fogja tudni megtermelni a tavalyi évinek, a hízott pedig 45 százalékot”.

A magyarországi baromfi-feldolgozók most egy kormányhatározatban bíznak, aminek „Azonnal cselekszünk” a neve, de úgy tûnik, hogy késve lesz hatása. Várhatóan 1 milliárd forintot bocsát majd a madárinfluenza miatt veszteséget elkönyvelõ cégek rendelkezésre a foglalkoztatási problémáik kezelésére.  

agrotrend.hu / hrportal.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés