Hírek

Traktoros vagy robotpilóta?

Kis túlzással, de néhány tíz éve még majdhogynem ugyanazokkal a technológiákkal dolgoztunk, mint 100 évvel ezelőtt. A mai nap pedig már elképesztő számítógépes kapacitású GPS-koordináták és űrhajóbelsőt idéző erőgépek dolgoznak és mozgolódnak a földeken.

Ezeknek az irányításához és a különböző agrotechnológiáknak, genetikáknak az alkalmazásához már olyan képzett szakemberek kellenek, ami a versenyképességünket alapjaiban fogja meghatározni. Ezért fontos, hogy az agrárfelsőoktatás alkalmazkodjon a piaci igényekhez – mondja Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke.

– A NAK nemrég egy felsőoktatási kerekasztal-megbeszélést szervezett, miről szólt ez?

– Az agrárfelsőoktatásról elsősorban. Meglepő módon egyébként nem csak felsőoktatási kérdések kerültek napirendre, hiszen általánosságban van képzési diszharmónia az ágazaton belül.

Alapvetően a probléma ott gyökerezik, hogy kevés a diák, és külön probléma, hogy nagyon kevés az, aki agrárszakmát szeretne választani. Sajnos azt látjuk, hogy az ágazat presztízse hagy némi kivetnivalót maga után. Ez nem feltétlenül általános egyébként Európában, hiszen a német nyelvterületen a parasztszónak van egy teljesen pozitív jelentése,

az egy társadalmi rang.

Magyarországon sajnos a 20. század második felében ennek a szónak minden pozitív tartalma eltűnt, sőt, negatív tartalom is párosult hozzá, aminek (egyébként) az ágazat érzékeli a hatásait. Fontos lenne ezen változtatni azért, hogy a paraszti lét, a gazdálkodói sors társadalmi megbecsülést kapjon.

– Hogyan érhető el az eredményes gazdálkodás?

– Kiművelt emberfőkre van szükség – sokkal inkább, mint bármikor, hiszen egy olyan innovációs hullám, ami most a mezőgazdaságban elindult, korábban példa nélküli volt. Más ágazatokkal összehasonlítva is nagyon dinamikusan változik. Az új technológiák irányításához, és a különböző agrotechnológiáknak, genetikáknak az alkalmazásához már olyan képzett szakemberek kellenek, ami a versenyképességünket alapjaiban fogja meghatározni. Ezért fontos, hogy az agrárfelsőoktatás alkalmazkodjon a piaci igényekhez. Ez egy olyan tény, amivel nem lehet vitatkozni.

– A felsőoktatás szinte minden ágazata most nagyító alá került, nem kivétel ez alól az agrárium sem.

– Egy olyan koncepciót tett le az Emberi Erőforrások Minisztériuma az asztalra, ami egyfajta megoldást kínál, de legalábbis egy jó vitaanyag. Palkovics László államtitkár úr részt vett a kerekasztal-beszélgetésen, bemutatta azt a koncepciót, amit az EMMI, az államtitkárság kidolgozott. A résztvevő meghívott vállalkozások úgy gondolom, hogy többségében jó kiindulási pontnak tekintették a megismert anyagot, jó koncepcióként jellemezték. Nyilván nagyon sok feladat van vele, és nem egy esetben ezek a cégek kritikus hangot fogalmaztak meg a felsőoktatási intézmények oktatási színvonalával szemben. A második forduló pedig már arról fog szólni, hogy ugyanez a kör ki fog egészülni az agráriummal, az érintett rektorokkal és dékánokkal.

Szeretnénk tisztán látni, államtitkár úr is akkor tud hiteles javaslatot tenni a kormány asztalára, hogy ha minden érintett fél elmondhatta a maga véleményét. Ütköztetni is kell ezeket az álláspontokat, hiszen mindnyájunknak az az érdeke, hogy jól kiművelt emberfők álljanak a magyar agrárium rendelkezésére. Hosszútávon csak ez fog nekünk versenyképességet jelenteni, és ezáltal fejlődő vidéki életet biztosítani.  

agrotrend.hu / Dimény Zoltán

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés