Hírek

Veszélybe kerülhet a szezonális mezőgazdasági munkát végzők utánpótlása

Az elkövetkező két mezőgazdasági szezonban veszélybe kerül az idénymunkások utánpótlása a brit gazdaságokban – figyelmeztet az Egyesült Királyság Farmszövetsége (NFU). A szövetség becslései szerint már az idei évben 17 százalékkal csökkent a szigetországba érkező mezőgazdasági idénymunkások száma.

Amennyiben a brit kormány sürgősen nem gondoskodik a szervezett munkaerő toborzásáról, akkor az ágazatnak munkaerő-hiánnyal kell szembesülnie a 2018-as és 2019-es években – írja a Farmers weekley.

Elengedhetetlen a kormány biztosítéka, hogy a gazdaságok hozzáférjenek a szakképzett és megbízható munkaerőhöz most és majd a Brexitet követően is

– mondta Meurig Raymond az NFU elnöke.

A szervezet – a témában készített tanulmányában – felkéri a kormányt, hogy

szervezzék meg az új típusú bevándorlási rendszert, amely képes lesz feltölteni az állandó és idény jellegű mezőgazdasági állásokat is.

fotó:Pixabay

A Belügyminisztériumnak a Migration Advisory Committee-n (Bevándorlási Tanácsadói Szervezet) keresztül biztosítania kellene a teljes körű értékelést az új, fenntartható bevándorlási rendszer lehetőségeiről a mezőgazdaságban és a kertészetben. Tartalmazna továbbá egy világos és pontos jövőképet valamint számszerű statisztikákat az ágazati munkaerőpiacról.

A következő bevándorlási törvénytervezet megalkotásakor figyelembe kell venni az EU migráns munkavállalóinak fontosságát az ágazatban, mindeközben realisztikus elvárásokat támasztva az idénymunkát ellátni képes, rendelkezésre álló brit munkaerővel szemben.

A tanulmány a kormány számára könnyen átvehető lehetséges megoldásokat tartalmaz, mint:

• Tervezet a szezonális mezőgazdasági munka újra bevezetésére

• Ausztrál pontrendszert alapuló bevándorlási rendszer

• Az EU-n kívüli munkavállalók számára is vonzó brit pontszámítási rendszer

• A munkavállalók szabad mozgásának megőrzése

Minden egyes évben 80.000 – leginkább román és bolgár – munkavállaló dolgozik az angol mezőgazdaságban. Egyre kevesebb szigetországba utazó vendégmunkáshoz vezet az angol font leértékelődése, a kelet-európai életszínvonal emelkedése és a Brexit körüli aggályok.

agrotrend.hu 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés