Hírek

Folytatódik az idei trend, szűkül az agrárolló

Augusztusban tovább folytatódott az év elejétől tartó trend, tovább szűkül a növényi és állati termékek árai közötti agrárolló. Ez az állattenyésztők számára mindenképpen kedvező, így az állatlétszám alapján megítélt uniós forrásokhoz érdemes lehet elgondolkodni az állomány növelésében.

A növényi termékek esetében a betakarítási szezon a vártnál nagyobb mennyiségű, ugyanakkor alacsonyabb minőségű termést hozott, így a jobb, malmi minőségből megindult a készletezés” – nyilatkozta Tresó István, a K&H Agrárüzletág fejlesztési főosztály vezetője.

„Az augusztusi mezőgazdasági árak változása azt mutatja, hogy folytatódik az év elejétől jellemző trend, tovább szűkül a növényi és az állati termékek árai közötti agrárolló. Legutóbb mindkét termékkategóriában csökkentek az árak, a növényi termékeké 4,9%-kal, míg az állati termékeké mindössze 0,8%-kal. Ez azt jelenti, hogy a növénytermesztők még éppen kijönnek nullszaldósan, míg az állattenyésztők az elmúlt évek negatív eredményei után végre profitot realizálhatnak” – tájékoztatott Tresó István, a K&H Agrárüzletág fejlesztési főosztály vezetője.

Az augusztusi terméseredmények azt mutatják, hogy a betakarított termésmennyiség némileg meghaladta a várakozásokat, azonban a csapadékosabb időjárás és a későbbi betakarítás miatt minőségben nem hozta a várt eredményeket. „A búza esetében például a malmi és takarmány búza aránya a korábbi években jellemzően 60-40% volt, idén azonban ez nagyjából fordítva alakult. Összességében az idei év átlagosnak tekinthető a növénytermesztők szempontjából, mivel a többlet termés kompenzálhatja a minőségi romlás miatti alacsonyabb felvásárlási árakat. Ugyanakkor az is jól látható, hogy mindenki igyekszik hosszú távra tartalékolni a jobb, malmi minőségű gabonából, ami felfelé hajtja az árakat” – mondta el Tresó István. „A kukorica esetében szintén egy raktározási hullám alakult ki, az állattenyésztők igyekeznek akár 12-14 hónapra előre feltölteni készleteiket. Holott globális szinten jól alakult a termésmennyiség, így nem várható olyan tényező, amely jelentősen fölfele hajtaná a jövőben az árakat” – tette hozzá a szakember.

„Az állattenyésztők számára mindenképpen kedvező az agrárolló záródása, ezért a következő időszakban nyereséges lehet az ágazat. Mivel a jelenlegi, termeléshez kötött EU forrásokat az állatlétszám alapján ítélik meg, ezért az állattenyésztőknek érdemes lehet elgondolkodni az állatlétszám növelésén a hatékonyabb termelés érdekében” – javasolja Tresó István.

Forrás: K&H sajtó

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés