Előrejelzések

Időjárás

Agrometeorológia: támad a meleg

A kinti munkálatok szervezésénél a nagy meleg mellett tekintettel kell lenni az erős UV sugárzásra is.

A következő időszakban elkerülik a térségünket az időjárási frontok, átadva a helyüket egy magas nyomású képződménynek, ezért egyelőre véget ér a változékony időjárás, és a nyári anticiklonokra jellemző szél-, és csapadékmentes, igazi kánikula időszaka köszönt ránk a következő napokban.

Az elmúlt napok változékony, az évszakhoz képest hűvösebb, csapadékosabb időjárása tovább csökkentette az aszállyal terhelt területeket, bár az Alföld északi részén, és a Dunántúlon továbbra is vannak nagy területek, ahol jelentős vagy súlyos az aszály.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszegek északon és nyugaton 670-700 foknap között, az Alföldön 730 foknap fölött, délen, délkeleten 790-810 foknap körül járnak. A hegyvidéki területeken jóval a fentiek alatt alakulnak a hőösszegek.

Jóval az átlag fölött, a tavalyi értékek körül, a déli országrészben a fölött járnak a hőösszegek.

A hegységeinket dús növényzet jellemzi, ami el is várható az év ezen szakaszában.

A hét végéig anticiklon határozza meg az időjárásunkat, aminek köszönhetően egyre emelkedni fog a nappali felmelegedés, várhatóan a hét közepétől a riasztási fokozatot is eléri a napi középhőmérséklet, amit mindenképp szem előtt kell tartani a kinti munkák szervezéséhez.

Csapadékra nem lehet számítani, tehát az aszályos területek mérete ismét emelkedésnek indul, vagy tovább súlyosbodik ott, ahol már eleve jelen van a szárazság.

A nappali legnagyobb hőmérséklet kedden már sokfelé, szerdától pedig a magasan fekvő területeken leszámítva mindenhol 30°C fölött lesznek, sőt sok helyen a 35°C-ot is meghaladja a nappali maximum, és a hét közepétől pedig már hajnalban is alig frissül fel a levegő, mert a reggeli minimumok is meg fogják haladni a 20°C-ot. A kinti munkálatok szervezésénél a nagy meleg mellett tekintettel kell lenni az erős UV sugárzásra is.

Az aktuális munkák tervezéséhez a rövid távú döntéseknél a tíz percenként frissülő radar adatok mellett az előrejelzéseket, a speciális agrometeorológiai elemeket tartalmazó, 12 óránként frissülő modell előrejelzéseket, de akár a 6-12 óránként frissülő térképes modell előrejelzéseket is érdemes követni, mert azok sok hasznos információt adhatnak – javasolja az Országos Meteorológiai Szolgálat.

agrotrend.hu / OMSZ

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés