Hírek

Kukorica tápanyagellátása tavasszal

Ha valamilyen oknál fogva ősszel teljes egészében elmaradt a tápanyag utánpótlás a leendő kukoricatábláinkon, akkor meg kell fontolnunk, hogy tavasszal mennyi műtrágyát szórunk, mikor, és milyen céllal?


Tudomásul kell venni, a tavaszi vetőágy-készítés talajmunkái sekély műveletek, melyek a vetés mélységéig (4-8 cm) mozgatják meg a talajt, ezért a kiszórt műtrágyát is ebbe a mélységbe tudjuk bekeverni. Ha kellően csapadékos a tavasz, akkor a kukorica kezdeti fejlődése során a P-t a csapadék kb. 2-3 cm-rel tudja lejjebb sodorni, a K-ot elmozdíthatja mintegy 6-10 cm-rel, tehát a két alapvető tápelem a talajunk felső 10-18 cm-ében, a növényünk gyökérzetének zöme pedig 30 cm-es talajrétegben helyezkedik el, de lehatol 1,5 m-ig!

A N természetesen nagy mobilitásánál fogva követni tudja a kukorica gyökérzetének fejlődését, ezért különböző mélységekben más-más tápanyag arány alakul ki, a talajunk tápanyag-szolgáltató képességétől függ, hogy kritikus fejlődési fázisban kialakul-e tápanyaghiány, ami függetlenül attól vannak-e látható tünetei, meghatározza a termés mennyiségét és minőségét.

Elgondolkodtató, mi történik, ha száraz a tavasz??

Javaslat a tisztelt Gazdáknak, hogy az idén, ha nem szórtak ősszel műtrágyát a kukorica alá, akkor, ha a talaj engedi, nagyon korán szórják ki a tavaszi viszonyokat is figyelembe véve azt a csökkentett dózist, ami remélhetőleg hasznosul, melyet egy korai, a szokásosnál mélyebb művelettel keverjünk be a talajba (20 cm). A tavasz folyamán vetésig még megülepedhet a föld, és jó vetőágy készíthető.

Forrás: Agrotrend.hu

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés