Hírek

Mikroelem hiánytünetek a repcénél

A repce bórigényes növény, bórfelvétele a termés nagyságától függően 300-400 g/ha értéket tesz ki. A bór felvételét akadályozhatja a szárazság és a friss meszezés hatására bekövetkező pH emelkedés.

Bórhiány tünetei repcénél: vöröses elszíneződés az idősebb leveleken és levélnyélen, a levelek kesztyű alakúvá válnak, az alsó szárak megfeketednek.A gyökerekben üregek keletkeznek, ami gyenge gyökér- és becőképződést eredményez, terméscsökkenést és minőségromlást okoz.

Bór tartalmú összetett  műtrágyákkal ősszel segíthetjük a repce gyökeresedését.

A rézhiány a repce növekedésének lassulásában, a levelek szürkés-zöld színre váltásában mutatkozik meg.

A cinkszegény repcének levelén rozettás jellegű sárgásfehér-fehér klorózis jelenhet meg, a termés mennyiségének csökkenése mellett minőségvesztéssel is számolni kell. Míg a rézhiány a fiatalabb, addig a cinkhiány az idősebb leveleken jellemző. A cinkhiány általában foltokban tűnik fel a táblán belül.

A mangán hiánya érközi klorózis formájában jön elő a repce levelein. A hiány a fiatal levelek egyenetlen sárgulásában, foltos pusztulásában jelentkezik. A mangán nehezen felvehető a humuszban gazdag, és meszes talajokon.

A vashiányos repce klorofiltartalma csökken, jellegzetes hiánytünete a klorózis. A fiatal levelek érközei kivilágosodnak, sárgulnak, erei zöldek maradnak. Súlyos vashiány esetén a levelek szinte teljes kifehéredése figyelhető meg, és a levél erezete sem különül el a levéllemez többi részének színétől.

A nem kielégítő molibdén tartalom tünet-együttese a levél-erek közötti klorózis, a középső és idősebb leveleken fellépő nekrózis, valamint a generatív szakasz zavarai.

A mikroelemek pótlása történhet talaj- és levéltrágyázási technológiával, speciális szerekkel és mikroelem kiegészítésű alapműtrágyával.

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés