Fenntarthatóság

Innováció

A forrásokat tekintve a környezetvédelem pozíciója javul

Megjelent a Magyarország Környezeti Állapota 2015 című kiadvány, amely 14 témakörben foglalja össze a legfontosabb tudnivalókat. A kötet kitér az agrárium különböző szegmenseire is.

Harmadik esztendeje jelenik meg egymás után a Magyarország környezeti állapotát feltáró kiadvány, a Herman Ottó Intézet gondozásában most kiadott vaskos kötet a 2015-ös állapotokat tükrözi. Mint Mezőszentgyörgyi Dávid, az intézet főigazgatója elmondta, 14 témakört tartalmaz a könyv – többek között tárgyalja a talajminőséget, a vizek állapotát és a vízhasználatot, az élővilágot, a tájak állapotát, a változó éghajlatot, a mezőgazdaságot –, valamennyi olyan elemet, ágazatot, tényezőt, amelyek a környezeti állapotra hatnak. – Ha egyetlen is kimaradt volna, nem lenne teljes az áttekintés. Így is évről-évre egyre több téma kerül bele – jegyezte meg a főigazgató a kiadványt bemutató sajtótájékoztatón. – Mivel ez már a harmadik kötet, így bizonyos területeken lehet látni a negatív vagy a pozitív tendenciákat. A 2015-ös évet tekintve összességében pozitív a kép, de vannak figyelemfelkeltő részek is.

Ami az agrárvonatkozású területeket illeti, a szerzők megállapításai szerint a mezőgazdaság a kedvező állapotú részek közé tartozik. A szerzők ezen beül kitértek földhasználat, a közgazdasági mutatók, a növénytermesztés, az állattenyésztés, a tápanyag-gazdálkodás, a növényvédelem és az ökológiai gazdálkodás legfontosabb számadataira. Szintén az agrárvonatkozásúak és a főigazgató által figyelemre méltóak közé tartoznak a vizek és a talaj állapota. Előbbinél a szakértők áttekintették a felszíni vizek minőségét, az elő vízgazdálkodási terv készítése óta bekövetkezett változásokat, a felszín alatti vizek minőségét és a vízvédelmi helyzetet. Fontos problémaként megállapították az engedély nélküli vízhasználatot: „Becslés alapján ez éves szinten körülbelül 24 millió köbméter vizet jelent. Évente 4-5000 új kút készül el, melyek 90 %-a engedély nélkül épül.”

A talaj témakörében a hazai talajtípusokat, a talajminőséget, a talajvédelmi intézkedéseket és a környezeti kármentesítést foglalták össze. „A talajromlás komoly probléma Magyarországon, sőt valamennyi kontinensen. A romlás oka vagy súlyosbító tényezője az emberi tevékenység, mint például az ipari tevékenység, a városi és ipari terjeszkedés (…), a helytelen mezőgazdasági és erdőgazdálkodási módszerek ” – állapították meg.

– Évente szembesítjük magunkat az ország környezeti állapotával – utalt a kötet jelentőségére V. Németh Zsolt, a földművelésügyi tárca környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkára. Hozzátette, hogy sajnos bizonyos világtendenciákból – bármennyire is fájdalmas – Magyarország sem tudta kivonni magát, így például több évtized alatt két Balaton nagyságú területet vontak ki művelés alól. Mivel a kiadvány új témaként kitér a tájak állapotára is, ezt mindenképpen megőrzendőnek nevezte. Ahogy fogalmazott, tájszemlélet érvényesítése a környezet- és természetvédelemben újdonságnak számít, és a tájat egységben szemlélve annak meghatározó részeit meg kell őrizni, még akkor is, ha az esztétikailag nem mindig indokolható, például egy ipari táj esetében. De – jegyezte meg – a Tanyafejlesztési Program sem csak gazdasági célkitűzéseket, hanem tájvédelmit is szolgál.

V. Németh Zsolt elmondta, ugyanakkor a környezet- és természetvédelem rendelkezésére álló pénzeszközök lehetőséget adnak a környezeti állapot javítására. A forrásokat tekintve pedig szerinte a környezetvédelem pozíciója folyamatosan javul: a korábbi uniós költségvetési ciklusban ez 2300 milliárd forint volt, míg mostani, 2020-ig tartó időszakban a különböző operatív programokat, az EU egyéb területi együttműködési programjait, valamint az agrártámogatások keretén belüli zöldítésért járó összegek együtt közel 3100 milliárd forintot tesznek ki. Az államtitkár ugyanakkor rámutatott: az ország környezeti és természeti állapota nem mindig tükrözi, mekkora forrás áll rendelkezésre. Világtendencia, hogy a környezeti és a természeti viszonyokban a szükséges változás még nem következett be – hozzátette: ez Magyarországon sincs másként.

Az államtitkár megjegyezte az uniós támogatások hatékony felhasználásához éppen ez a kiadvány is segítséget nyújthat, hiszen a benne lévő hivatalos statisztikai adatokra, információkra bátran hivatkozhatnak a pályázók.

agrotrend.hu / nak.hu

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook