Fenntarthatóság

Innováció

A tisztított szennyvízé a jövő?

Számos potenciál rejlik a tisztított szennyvíz-újrafelhasználásában.

A víz korlátozott erőforrás az Európai Unióban, illetve területének egyharmada vízstresszel küzd. Ezért az Európai Bizottság a szennyvíz újrafelhasználását javasolja – olvasható a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara oldalán.


Hatalmas potenciál rejtőzik a víz újrafelhasználásában – fotó: Pixabay

Hazánk még víznagyhatalomnak minősül a délebben fekvő országokhoz képest, azonban már évek óta küzdünk azzal, hogy a víz vagy sok, vagy túl kevés, ami egymást követő hetek alatt jelentkezik.

A közelmúltban terjesztették elő "a víz újrafelhasználására vonatkozó minimumkövetelményekről" szóló rendelettervezetet, amelyben az Európai Bizottság a víztakarékosság mellett, a települési szennyvíztelepekről származó tisztított szennyvíz-újrafelhasználásában látja a vízhiány pótlásának lehetőségét.

Ez leginkább a mezőgazdasági öntözésben játszana nagy szerepet.

A tisztított szennyvíz-újrafelhasználása kis környezeti hatással jár, továbbá meghosszabbítja a víz életciklusát, segít megőrizni a vízforrásokat, ezáltal biztosítja a vízkészletek hosszabb távú rendelkezésre állását.

A javaslat egységes megközelítéssel biztosítja a mezőgazdasági termékek biztonságát

(a legszigorúbb minimumkövetelményekkel az élelmezési célú terménykategóriában),

másrészt a helyi közegészség, illetve a környezet védelmét, illetve a víz minőségére és ellenőrzésére vonatkozó minimumkövetelményeket. Továbbá az alapvető kockázatkezelési feladatokat annak biztosítására, hogy a tisztított szennyvíz-újrafelhasználása biztonságos legyen, kezelje a vízhiányt és hozzájáruljon a belső piac hatékony működéséhez.

Izraelben a ’60-as években vetődött fel először a szennyvizek újrahasznosítása,

20 évvel később pedig már szinte az ország teljes szennyvízhálózata és a tisztítást végző infrastruktúra kiépült.

Mindez azt jelenti, hogy Izraelben mára a szennyvíz közel 100%-át sikerül oly mértékben megtisztítani, hogy annak minősége megfelel a mezőgazdaságban való felhasználás minimumkövetelményeinek.

Ez olyannyira megelőzi a korát, hogy a 2. helyen végző Spanyolország is csak alig 20%-át tudja szennyvizeinek újrahasznosítani.

Megfelelően tisztított és ellenőrzött használtvizek – amennyiben megfelelnek az előírt követelményeknek – újrafelhasználása nincs kártékony hatással sem a környezetünkre, sem az egészségünkre.

agrotrend.hu / NAK

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook