Fenntarthatóság

Innováció

Amikor a víz és a szél nem a talaj pártját fogja

Mindig szem előtt kell tartanunk a talajvédelmi szempontokat, hiszen a talaj évezredes kincsünk, aminek a megóvása rendkívüli feladatunk és felelősségünk is.

A talajvédelem tekintetében több szempontot is figyelembe kell vennünk. Az egyik a talaj fizikai védelme, a termőréteg megóvása. Szem előtt kell tartanunk, hogy természeti erők is befolyásolhatják negatívan a talajainkat. Két ilyen fontos tényező is van: a víz és a szél.

Amikor a víz okoz kárt a talajainkban, azt eróziónak nevezzük. Ekkor a víz áramlásánál fogva sodorja magával a talajszemcséket, amely egy nem kívánatos folyamat. A gazdálkodók mellett a tájrendezéssel foglalkozóknak is szem előtt kell tartaniuk a természet erői által kiváltott romboló folyamatokat. Nemcsak a víz, hanem akár a jég is nagy pusztítást végezhet, elsősorban a magasabban fekvő területeken, akár gleccser formájában.

Példa a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadék kártételére és az erózió elleni egy lehetséges fizikai védekezési megoldásra.

A defláció során a szél szállítja el a talajszemcséket, amelyet szélfogó sávokkal, fásítással (lásd. alföldi fásítások), a zöld növényi felület növelésével, gyümölcsös sorköz füvesítésével lehet megakadályozni. A szél által szállított homokszemcsék a növényeinken akár fizikai sérülést is okozhatnak. A defláció elsősorban kevésbé kötött, inkább homokos talajokon jellemző.

Érdekesség viszont, hogy a természetben sok olyan kincsünk van és turisták kedvelt célpontjává váltak olyan természeti képződmények, amelyet a szélnek vagy a víznek köszönhetünk, gondoljunk csak a Káli-medencére, a kazári Riolittufa képződményre, a Rám-szakadékra vagy akár az USA-beli Grand Canyon-ra.

A mezőgazdasági termelés során azonban a defláció és az erózió nem kívánatos folyamatok, mert így a talaj termőrétegét veszíthetjük el. A káros folyamatok során csökken a talaj termőképessége, hiszen a nem kívánatos folyamatok hatására csökken a növények számára éltető humusz- és a tápanyagtartalom, valamint romlik a talaj szerkezete.

agrotrend.hu / Benedek Borbála

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook