Fenntarthatóság

Innováció

Csökkent, de még elegendő a térségi vízkészlet a Jászságban

Csekély mértékben, de csökkent az augusztus eleji állapothoz képest a Kötivízig területén a betározott, hasznosítható vízkészlet.

Ennek ellenére az igazgatóság az ebben az időszakban megszokotthoz képest másfélszeresére nőtt mezőgazdasági vízigényeket továbbra is ki tudja elégíteni, sőt a Körös-­völgy ökológiai vízpótlása is biztosított – tudta meg a megyei hírportál Laczi Zoltántól, a Kötivízig sajtóreferensétől.

A legutóbbi felmérés szerint az igazgatóság rendelkezésére álló, dinamikusan megújuló vízkészlet pontosan 209,06 millió köbmétert tesz ki.

Ebből száz­hetven­hat­millióval részesedik a Tisza-tó, tizen­három­millióval a Nagykunsági- és a Jászsági-főcsatorna, tizennégymillióval pedig a jelentősebb holtágak.

fotó: vizugy.hu

A felhalmozott pluszvíz azért fontos, mert a júliusban kialakult csapadékhiány miatt jelentősen megnövekedtek a mezőgazdasági vízigények az Alföldön.

Szemléletesebben: az átlagos időjárásúnak tekinthető 2011-es esztendő első héthavi 39,6 millió köbméteres igényével szemben idén július 31-ig másfélszer több, 59,3 millió köbméter vizet használtak fel a Kötivízig hatásterületén gazdálkodók.

A víz szétosztásában egyébként kiemelkedő a Nagykunsági-­öntözőrendszer szerepe (43,3 millió köbméter), ezt követi a Jászsági-főcsatorna (8 millió), majd a Gástyási (4,1 millió) és a Tiszafüredi (3,6 millió) öntözőrendszer.

A gravitációs vízpótlási lehetőséggel nem rendelkező holtágak vízszintje viszont változatlanul apad: leggyorsabban a Szajoli-, a Gyova-­Mámai- és a Tiszaugi-Holt-Tisza vízállása mérséklődik a térségben.

agrotrend.hu / szoljon.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés