Fenntarthatóság

Innováció

Kötelezővé tennék az újrahasznosítható műanyag-csomagolást

Az újrahasznosítható műanyag-csomagolást tenné kötelezővé az Európai Bizottság 2030-ra. Az EB új célkitűzése, hogy Európában megpróbálja felgyorsítani a „körkörösebb gazdaságra” való áttérést.

Az Európai Bizottság január 16-án elfogadta az első, műanyagokra vonatkozó stratégiát, amely mellett erős gazdasági érvek szólnak. Ha Európa vezető szerepet vállal a stratégia bevezetésében, akkor új beruházási és innovációs lehetőségek és további munkahelyek jöhetnek létre.

A tervek szerint

az egyszer-használatos műanyag csomagolások felhasználása csökkentése érdekében az EU piacán található összes műanyag-csomagolásnak 2030-ig újrahasznosíthatónak kell lennie, mindemellett előreláthatóan a mikroműanyagok felhasználása is korlátozásra kerül.

A műanyag-stratégia gyakorlati megvalósításához nagy kapacitású üzemekre lesz szükség, hogy hatékonyan működhessen az újrahasznosítás minden lépése (gyűjtés, válogatás, feldolgozás).

fotó:MTI

A EB közleménye szerint

az európaiak évente 25 millió tonna műanyaghulladékot termelnek, de kevesebb, mint 30 százalékát gyűjtik újrahasznosításra.

Mindemellett megdöbbentő adat, hogy

az egész világ tengerparti hulladékának 85 százalékát a műanyagflakonok teszik ki.

A jobb szabályozási körülmények kialakítása érdekében az EB 2018-ban előterjeszti az egyszer használatos műanyagokra vonatkozó javaslatát. Az érdekelteknek 2018. február 12-ig van lehetőségük részt venniük a már folyamatban lévő nyilvános konzultációban.

Az EB a csomagolási hulladékról szóló irányelv felülvizsgálatára vonatkozó munkáját szintén megkezdi, és elkészíti a 2019-ben kiadandó, a hulladékok szelektív gyűjtésére és rendezésére vonatkozó iránymutatásokat. Az intézkedések teljes listája és az ütemezése az Európai Bizottság oldalán olvasható.

agrotrend.hu / NAK

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook