Fenntarthatóság

Innováció

Magyarország jó úton halad a fenntartható élelmiszer-termelés felé

Elismerő bizonyítvány Magyarország és a magyar mezőgazdaság számára a listán elfoglalt hely, ugyanis az élelmiszer-fenntarthatósági index a kiegyensúlyozott termelés és tudatos fogyasztás tükörképe.

Az élelmiszer-fenntarthatósági index (FSI – Food Sustainability Index) 34 ország helyzetét értékeli három pilléren keresztül: a táplálkozási kihívások, fenntartható mezőgazdaság, valamint az élelmiszer-veszteség és -hulladék. A gyűjtött adatok összesített eredménye szerint Magyarország bekerült a TOP 9 ország közé.

A Barilla Center for Food & Nutrition (BCFN) Alapítvány és az Economist Intelligence Unit (EIU) közös célja a fenntarthatósággal kapcsolatos tudás átadása. Az együttműködés eredményeként jelenik meg az FSI. A listát immár második éve Franciaország vezeti. Magyarország olyan országok mellett szerepel előkelő helyen, mint Japán, Németország, Spanyolország, Svédország, Portugália, Olaszország és Dél-Korea. Ezek az országok jellemzően erős és hatékonyan végrehajtott kormányzati politikát mutatnak be, amely a három fő pillérre irányul:

  • a táplálkozási kihívások,
  • fenntartható mezőgazdaság, valamint
  • az élelmiszer-veszteség és -hulladék.

fotó: foodsustainability.eiu.com

A tanulmányt bemutatták az Európai Parlamentben is, melynek célja

a közösségi tudatosság növelése az élelmiszer-paradoxonokkal kapcsolatban, a jó gyakorlatok bemutatása és konkrét megoldások meghatározása az egyesült nemzetek fenntartható fejlődési céljainak eléréséhez (SDGs – Sustainable Development Goals).

"A fenntartható élelmiszerlánc elengedhetetlenek az ENSZ 17 Fenntartható Fejlődési Céljainak eléréséhez" – mondta Martin Koehring, az Economist Intelligence Unit szerkesztője.

A klímaváltozás, vízhiány, talajromlás, a gyors urbanizáció, a fenntarthatatlan gazdálkodás és a nyugatias étrendek felé való elmozdulás nyomást gyakorolnak az élelmiszerláncra. Az élelmiszer-fenntarthatósági index fontos eszköz, amely segítséget nyújt a döntéshozóknak és egyéb ebben érdekelt feleknek az élelmiszerlánc fenntarthatóságának javítását célzó hatékony politikák kidolgozásához.

Az eredményekről további részletek találhatók itt.

agrotrend.hu / NAK

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés