Fenntarthatóság

Innováció

Százezer hektárnyi területen állhat helyre az emberi beavatkozás előtti, természetközeli állapot

2020-ig a kormány 36-38 milliárd forintot fordíthat természetvédelemre, ebből százezer hektárnyi terület hozható természetközeli, az emberi beavatkozás előtti állapotba – mondta el a környezetügyért felelős helyettes államtitkár Tatán a Vizes Élőhelyek Világnapja alkalmából rendezett konferencián.

Rácz András hozzátette, ezek a források hozzájárulnak ahhoz, hogy az ország területének szinte egynegyede természetközeli állapotban maradjon fent, amelyet európai összehasonlításban is kiemelkedő aránynak nevezett.

A természetvédelmi területek, a tájvédelmi körzetek és a nemzeti parkok Magyarország területének 9 százalékára terjednek ki, ehhez számítható hozzá a Natura 2000 hálózat, mely az ország területének további 12 százaléka – ismertette az államtitkár.

Rácz András szól arról is, hogy ezen a területen nem csökkentek az uniós források, a természetvédelem a korábbi uniós ciklussal megegyező összegből gazdálkodhat. 2014-ig szintén százezer hektárnyi terület került ökológiailag kedvező állapotba, melynek közel fele vizes élőhely volt.

Az államtitkár elmondta, hogy 169 ország csatlakozott a Ramsari Egyezményhez, mely kezdetben a vízimadarak védelmére jött létre, de ez már kibővült a vizes élőhelyekhez kötődő fajokkal, így komplex ökoszisztémáknak nyújt védelmet. Magyarországon 243 ezer hektárnyi terület tartozik a Ramsari Egyezmény hatálya alá, 29 helyszínen.

Tatán a város közepén található Öreg tó, valamint a Tata és Naszály között elterülő Ferencmajori-halastavak szerepelnek a Ramsari Egyezmény listáján. A tavak a madárvonulási útvonalak mentén fekvő, nemzetközi jelentőségű vizes élőhelyek.

A konferencián a Dunántúli-középhegység újjáéledő karsztforrásairól tartott előadást Csepregi András, aki elmondta, hogy a bányászat miatt a térségben 1960-tól a vízkiemelés ötven százalékkal haladta meg a karsztvizek természetes utánpótlását. Mára a vízkészlet 90 százaléka visszatöltődött, a jövőben csak a vízszint kisebb emelkedésére lehet számítani, mely a felszíni csapadék intenzitását követi.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés