Fenntarthatóság

Innováció

Új kutatási projekt: gyomokból energia

A vadon termő növények terhelik a szántóterületet, de másodnövényként alapanyagként hasznosíthatók lehetnének.

A gyomnövények elleni küzdelem a növekvő herbicid rezisztencia miatt egyre nehezebb a szántóföldön. A szántóterületeken világszerte tapasztalható gyomnövény nyomás csökkentése érdekében a környezet-, biztonság- és energiatechnikával foglalkozó Fraunhofer intézet (Umsicht) elindította „Sweedhart” elnevezésű projektjét. A kutatók nemcsak herbicidek nélkül szeretnék csökkenteni a gyomnövények mennyiségét, hanem egyidejűleg hozzá szeretnének járulni a biomassza termeléshez is.

Ide tartozik például, hogy a betakarításkor kihulló gyommagokat, már a cséplés alatt a kombájn által leadott hővel termikusan csírátlanítsák, így a gyommagok kelését megakadályozzák.

A következő lépésben a kutatócsoport azt szeretné megvizsgálni, hogy a szecskázott szalma hogyan értékesíthető a továbbiakban: például megújuló energiaforrásként elégetéssel, ipari nyersanyagként, vagy állati takarmányként. Végül egy katalógust fognak készíteni a sikeres, valamint fenntartható intézkedésekről, melyek megakadályozzák a gyomok terjedését a szántóföldön, és segítik leküzdeni az egyre növekvő herbicid rezisztencia problémáját, valamint a gyomnövények invazív terjedését.

agrotrend.hu / topagrar.com

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés